Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matti Nykänen sai "höyhenen" toivotun näköispatsaan sijasta – Vieno-äiti: "Täytyy sulatella tätä vielä"

1:07Näin muistomerkki Matti Nykäselle paljastettiin JyväskylässäNäin Matti Nykäsen muistomerkki paljastettiin Jyväskylässä.
Julkaistu 07.09.2022 19:06
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Mäkihyppääjä Matti Nykäselle nousi Jyväskylään muistomerkki. Kiistelty muistomerkki ei saanut suuresti kiitosta Nykäsen lähipiiristä.

Sadat ihmiset seurasivat Jyväskylässä moninkertaisen olympiavoittajan, mäkilegenda Matti Nykäsen uuden muistomerkin julkistamista.

Nykänen muistetaan legendaarisena mäkikotkana, mutta myös railakkaasta elämäntyylistä. Jyväskyläläiset muistavat miestä lämmöllä.

– Elämä heitteli häntä, mutta hänellä oli kuitenkin selkeät tavoitteet, joihin hän myös aina pääsi, muistelee Pirjo Ruuskanen.

– Hieno mies. Oikein ystävällinen ja mukava kaveri, kuvailee Nykäsen naapurissakin asunut Hannu Hänninen.

Lue lisää: Tällainen on mäkilegenda Matti Nykäsen kiistelty muistomerkki – Höyhen-veistos paljastettiin Jyväskylässä

Muistomerkki oli kiistelty jo suunnitteluvaiheessa

Muistomerkkiä alettiin työstää Jyväskylään keväällä 2019 pian Nykäsen kuoleman jälkeen. Jyväskylän kaupunki valitsi palkitun Kaarina Kaikkosen käsialaa olevan Höyhen-teoksen syksyllä 2020.

Kaikkosen Höyhen-teoksessa teräksiset sukset mukailevat mäkihyppyrin kaarta muodostaen ladun, jonka huipulla on Nykäsen ensimmäisiä suksia muistuttava sininen pari. Kaikkosen mukaan siniset sukset muistuttavat myös Nykäsen viimeisestä hypystä.

Monet jyväskyläläiset ja Nykäsen omaiset olisivat kuitenkin toivoneet mäkilegendalle näköispatsasta. Omaisten mukaan näköispatsasta olisi toivonut myös Matti itse.

– Täytyy sulatella tätä vielä ja ajatella ja miettiä. Aika vaikuttavahan se oli, Matin äiti Vieno Nykänen kommentoi julkistamistilaisuudessa.

Muistomerkkiä täydennettiin Matti Nykäsen kasvoilla

MTV:n haastattelemat jyväskyläläiset ovat kääntyneet nykyisen teoksen kannalle sen nähtyään, vaikka ensin sitä epäilivätkin.

– Ensin olin vähän epäileväinen, mutta täytyy todeta, että oikein hieno on, Hannu Hänninen sanoo.

Teoksen takana oleva Kaikkonen pitää Höyhentä myös moniuloitteisempana kuin näköispatsasta. Jokaiseen teoksen sukseen on muun muassa kaiverrettu erillinen muisto Nykäsen ansaitsemista mitalista.

– Halusin tehdä enemmän tällaista, missä on monia symboleja, monia tasoja ja monia mahdollisuuksia katsojalle tulkita, Kaikkonen kertoo.

Kritiikkiin ja lisätoiveisiin vastattiin lopulta kaivertamalla muistomerkin jalustaan nuoren Matti Nykäsen kasvot kullattujen olympiarenkaiden viereen.

Hippoksen urheilupuistoon Köyhälammen rannalle nousseen muistomerkin hinnaksi muodostui 140 000 euroa.

Lisää aiheesta:

Tällainen on mäkilegenda Matti Nykäsen kiistelty muistomerkki – Höyhen-teos paljastettiin JyväskylässäTältä näyttää presidentti Koiviston monumentti Välittäjä – voittaja valittiin yksimielisestiTällainen on mäkikotka Matti Nykäsen muistoa kunnioittava teräspatsas – "Höyhen" nousee Hippoksen liikuntapuistoon 2022Matti Nykäsen muistomerkistä pidetään yleisöäänestys – tässä ovat kilpailuehdokkaatMinisteri Terho ja Jyväskylän kaupunginjohtaja Koivisto nostivat esiin Nykäsen merkityksen – "Jo omassa lapsuudessani hän oli suuri kansallissankari"Matti Nykäselle suunnitteilla muistomerkki Jyväskylään – budjettina 100 000 euroa: "Tästä voi tulla äänestyskin"
Matti NykänenMäkihyppyJyväskyläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matti Nykänen
  • 17.7.10:44
    Pia Nykänen

    Matti Nykänen olisi täyttänyt tänään 62 vuotta – Pia Nykäseltä koskettava päivitys

  • 4.2.09:16
    Pia Nykänen

    Pia Nykäseltä liikuttava kirjoitus kuusi vuotta sitten kuolleen Matti Nykäsen muistolle: "Ikuinen ikävä sinua"

  • 23.1.14:21
    Pia Nykänen

    Seiska: Pia Nykänen tapailee uutta miestä

  • 14.10.202419:03
    Eveliina Mäntykangas

    Matti Nykäsen Eveliina-tytär debytoi lavalla isästään kertovassa näytelmässä: "Alkuun se oli outoa"

  • 17.07.202414:15
    Pia Nykänen

    Tällainen oli edesmenneen Matti Nykäsen vaiherikas elämä