Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Materiaali saattaa järkyttää: Oikeutta eläimille -järjestö julkaisi uusia kuvia ja videoita turkistarhoilta

2:50Materiaali saattaa järkyttää: Oikeutta eläimille -järjestö julkaisi uutta materiaalia turkistarhoiltaVideo sisältää mahdollisesti järkyttäviä kuvia: Tämän materiaalin Oikeutta eläimille -järjestö julkaisi
Julkaistu 19.01.2023 12:10

MTV UUTISET – STT – KATARIINA KÄHKÖNEN

Kuvissa näkyy eläimiä, jotka kärsivät muun muassa märkivistä silmätulehduksista ja korvavammoista.

Oikeutta elämille -järjestö on tänään julkaissut Suomen turkistarhoilta salaa otettuja kuvia.

Kuvat on otettu kuudelta Pohjanmaalla sijaitsevalta turkistarhalta viime vuoden kesäkuun ja joulukuun välillä, järjestö kertoo. Turkistarhat sijaitset Oikeutta eläimille -järjestön mukaan Lapualla, Vetelissä, Kaustisella, Närpiössä ja Kannuksella

Kuvissa näkyy eläimiä, jotka kärsivät märkivistä silmätulehduksista, korvavammoista, epämuodostuneista jaloista sekä vammautuneista ja verta vuotavista hännistä. Yhdellä tarhalla otetulla videolla ilmeisesti pieni ketunpoikanen syö kuolleen häkkitoverinsa irtonaista päätä.

Oikeutta eläimille on toimittanut tiedot kuvatuista tarhoista viranomaisille eläinsuojelutarkastuksia varten.

Turkisalaa edustavan Fifurin mukaan neljä väitetyistä viidestä tilasta on järjestön jäseniä. Fifurin mukaan kolme neljästä tilasta ei ole tunnistanut kuvista ja videoista tuotantotilojaan tai eläimiään. Järjestöstä kerrottiin MTV Uutisille, ettei uusia paljastuksia haluta kommentoida tarkemmin asia selvittelyn ollessa vielä kesken.

Suurin osa Euroopan entisistä turkistuottajamaista lopettanut turkistarhauksen

EU:ssa on kerätty nimiä kansalaisaloitteeseen turkistarhauksen kieltämiseksi unionin alueella. Se on saanut tähän mennessä 1,3 miljoonaa allekirjoitusta.

Suurin osa Euroopan entisistä turkistuottajamaista on lopettanut turkistarhauksen.

Euroopan unioni on uusimassa eläinsuojelulainsäädäntöään. Lainsäädäntöön on tulossa ruoantuotannossa käytettävien eläinten häkkikasvatuksen kielto. Oikeutta eläimille toivoo, että myös turkistarhauksen kielto voitaisiin lisätä samaan uudistukseen.

Suomen turkistarhat ovat saaneet viime vuosina julkista rahallista tukea koronapandemian vuoksi.

TurkistarhausKotimaa

Lisää aiheesta:

Eläinpelastajien epätodellinen tilanne: Talo oli täynnä rottiaJellona-kissan vapaana ulkoilemaan päästänyt omistaja selvisi huomautuksella – vieraslajivääntö jatkuuLemmikeistä luovutaan nyt rahan takiaÄhtärin eläimillä on armonaikaa helmikuun lopulle – näille eläimille ei löydy kotia, jos toiminta joudutaan lopettamaanEi mikään pikkupossu: Keskiajalla lapsia raadelleita sikoja vietiin oikeuteen ja hirtettiinJärjestöt: Jopa tuhansia surmattu Iranissa – maa vahvisti aloittavansa mielenosoittajien teloitukset

Tuoreimmat aiheesta

Turkistarhaus
  • 02.12.202516:06
    Puola

    Puola kieltää turkistarhauksen

  • 28.11.202505:24
    Yhteiskunta

    USU:n kysely: Näin suomalaiset suhtautuvat turkistarhaukseen nyt

  • 17.09.202515:56
    Vihapuhe

    Homovastaisen saarnaajan piti esiintyä suomalaisen turkisyhtiön tiloissa – mieli muuttui median otettua yhteyttä

  • 03.05.202516:34
    Lintuinfluenssa

    Lintuinfluenssatapauksia enemmän kuin viime vuonna – näissä tilanteissa ota yhteys viranomaiseen

  • 22.12.202409:19
    Lait ja lainsäädäntö

    Sähköpostit paljastavat: Uutta turkisasetusta valmisteltu voimakkaasti lobbaria kuunnellen