Pääministeri Sanna Marinin (sd) mukaan ensi viikon budjettiriihestä on tulossa konkreettisia päätöksiä kuntien vaikean taloustilanteen helpottamiseksi. Hänen mukaansa toimien pitää olla mittavia.
– Toimien on oltava mittavia, jotta ne näkyvät ihmisten arjessa, Marin sanoi.
Marin sanoi puoluejohtajien paneelikeskustelussa Kuntamarkkinoilla, että ratkaisuina ovat esillä ainakin yhteisövero-osuuden korotuksen jatkaminen sekä valtionosuuksien rukkaaminen.
Paikalla olevat hallituspuolueiden puheenjohtajat kannattivat kumpaakin muutosta.
Lisäksi on Marinin mukaan selvää, että koronaviruksesta aiheutuvat suorat lisäkustannukset esimerkiksi testaamisesta ja tartuntojen jäljittämisestä korvataan kunnille täysimääräisesti.
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko piti tärkeänä, että nimenomaan valtionosuuksien jakamista tarkastellaan, sillä silloin toimet ulottuvat myös niihin kuntiin, joiden talous ei ole yhteisöverotuottojen varassa.
Kuntaliiton mukaan kuntien talouteen on tulossa ensi vuonna 1,7 miljardin lovi, kun huomioidaan niille koronaviruksesta koituvat lisäkustannukset ja tulonmenetykset.
Orpo: Sote-uudistus nykymuodossaan pitäisi hylätä
Kuntien tehtävät ja niistä koituvat kustannukset nousivat esiin keinona helpottaa kuntien talousahdinkoa.
