MTV Lifestylen lukupiirissä luetaan keskustelua herättäviä kirjoja! Tämän viikon kirjana on Pölynimurikauppias ja muita äitien erehdyksiä.

Kirja: Pölynimurikauppias ja muita äitien erehdyksiä
Kirjailija: Sari Pöyliö
Kustantaja: Atena
Kenelle: Äideille ja tyttärille.
Helmiä: 3
Pölynimurikauppias ja muita äitien erehdyksiä on kahdeksan novellin kokoelma. Novellien pääosassa ovat äidit ja tyttäret. Osassa novelleista maailmaa katsotaan äitien silmin, osassa tyttärien.
Takakansi lupaa vastuunkantajia, vastuunpakoilijoita, sievistelijöitä, rietastelijoita, marttyyreita ja komentelijoita. Ja tätä kirja antaakin. Kustakin tarinasta löytyy joko omituinen äiti tai tytär, tai sitten kummatkin. Parhaimmassa tapauksessa mukaan otetaan myös isoäidit.
Erehdyksiä nämä äidit ovat tehneetkin, tahallaan tai tahtomattaan, ja jäljet ovat jääneet tyttäriin. Yritän ymmärtää kutakin henkilöä mutta kovina vaikeaa se on, sen verran omituinen on tuo kavalkadi.
Ensimmäisen novellin, Matkalla äidin kanssa, tytär on niin takakireä, etten yhtään ihmettele vaikka tämän äiti haraa kaikessa vastaan omaperäisyydellä ja hulluuden rajamailla.
– Matkalla voi tulla kylmä, Leeni sanoi tutkiessaan kassin sisältöä. – Pitäisikö sinun varata mukaan pitkät housut ja neule?
