Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

Enemmän proteiinia kuin punaisessa lihassa – miksi tämä proteiinipommi ei maistu suomalaisille?

härkäpapu härkäpavut keitto
Proteiinipitoinen härkäpapu voisi olla menestystuote, jos se maistuisi paremmalta.Shutterstock
Julkaistu 01.06.2025 09:43

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Suomessakin hyvin kasvava härkäpapu on todellinen proteiinipommi. Sen hyödyntämistä kuitenkin rajoittaa kasviksen maku.

Tuoreen suomalaisen kuluttajatutkimuksen mukaan härkäpavun makua pidetään yleisesti epämiellyttävänä. 

Helsingin yliopistossa toteutettu tutkimus selvitti, mistä makuongelmat johtuvat. Jatkossa tutkimustulokset auttavat kehittämään ratkaisuja härkäpavun maun parantamiseksi.

Lue myös: Oletko maistanut? Kolme todella halpaa arkiruokaa – jopa alle euron annokselta

Karvas maku häiritsee monia

Yliopiston tiedotteessa kerrotaan, että erityisesti härkäpavusta valmistetut proteiinivalmisteet saivat kuluttajatesteissä kielteisiä arvioita. Tutkimukseen osallistu 264 henkilöä. Härkäpavun makua kuvailtiin karvaaksi ja suuta kuivattavaksi.

Tutkimuksessa havaittiin, että tämä karvas maku säilyy raaka-aineen prosessoinnista huolimatta.

härkäpapu härkäpavutHärkäpapuja.Shutterstock

– Härkäpapua vältellään ruoanlaitossa ja elintarviketeollisuudessa erityisesti sen karvauden takia. Härkäpaputuotteet eivät myöskään ole nykyisessä muodossaan käyneet kovin hyvin kaupaksi, väitöskirjatutkija Fabio Tuccillo kertoo tiedotteessa ja jatkaa:

– Lisäksi ne ovat usein vahvasti maustettuja karvaan maun peittämiseksi. Siksi oli tärkeää tunnistaa ne yhdisteet, jotka aiheuttavat epämiellyttävää makua.

Proteiinipitoisempaa kuin punainen liha – tulevaisuudessa myös paremman makuinen?

Tutkimuksessa tunnistettiin erilaisia yhdisteitä, jotka vaikuttavat härkäpavun makuun.
Tutkimuksen perusteella härkäpavun jalostusta ja prosessointimenetelmiä voidaan kehittää niin, että kasviksen makua pystytään parantamaan. 

Tuccillon mukaan näin on mahdollista kehittää entistä miellyttävämpiä härkäpapuraaka-aineita. 

– Härkäpavulla on korkea proteiinipitoisuus, ja erityisesti kuivattu härkäpapu sisältää jopa enemmän proteiinia kuin punainen liha. Sitä voidaan hyödyntää monipuolisesti erilaisissa elintarvikkeissa, kuten leivässä, leivonnaisissa ja muissa tuotteissa. 

Härkäpapu kasvaa hyvin Suomessa, joten tutkimuksen tulokset voivat edistää sen laajempaa käyttöä kotimaisessa elintarviketeollisuudessa. 

– Härkäpapuraaka-aineiden aistittavan laadun parantaminen on välttämätöntä, mikäli tavoitteena on menestyä elintarvikemarkkinoilla tuotteilla, joilla tuetaan kestävää kehitystä ja kasvipohjaista ruokavaliota, Tuccillo sanoo. 

Katso myös: Mikä on kaikista ylivertaisin proteiinin lähde?

6:16imgRavitsemusterapeutti Hanna Partanen vastaa.

Lue myös: Kaupoissa paha pula: Näin korvaat jauhelihan

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka