Vahvat huhut vievät Sébastien Loebia eläkkeelle jo kuluvan kauden jälkeen.
Monet Saksan MM-rallia seuraamaan saapuneet ranskalaismedian jäsenet ovat asiasta yhtä mieltä: Loeb on tehnyt päätöksensä jättää MM-rallit kuluvan kauden jälkeen.
Kahdeksankertaisella maailmanmestarilla olisi vielä vuosi sopimusta jäljellä, mutta todennäköisesti Loeb ei sitä tule käyttämään. Ranskalainen on pallotellut asialla jo useasti aiemminkin, mutta tuore päätös on todennäköisesti pitävä. Loebin odotetaan kertovan asiasta virallisesti Ranskan MM-rallin yhteydessä lokakuun alussa.
Mies on jo useaan kertaan todennut motivaationsa olevan vähissä.
- Minulle on sama, onko titteleitä kahdeksan, yhdeksän, tai kymmenen. Olen jo todistanut kykyni, Loeb kertoi aiemmin kesällä.
Samalla käynnistyy kuljettajapaikkojen uusjako. Loebin päätöksellä on mittavat vaikutukset mm. MM-sarjan promoottorin paikkaa hamuavalle Red Bullille. Asiakirjat promoottoritoimen aloittamisesta ovat tällä hetkellä enää allekirjoitusta vaille valmiit.
Citroënilla vapautuu Loebin lopettamisen jälkeen ajopaikka Mikko Hirvosen rinnalle. Yksi potentiaalinen valinta tuolle paikalle lienee satelliittitiimin autolla kovia otteita esittänyt Thierry Neuville.
Lue myös: Loeb nopein Saksan testi-ek:lla

