Ranskaa tämän vuoden MM-kisoissa huonolla menestyksellä luotsannut Roger Lemerre saa ranskalaislähteiden mukaan väistyä tehtävästään.
Sanomalehtitietojen mukaan Ranskan jalkapalloliitto tulee ensi kuun kokouksessaan päättämään Lemerren korvaamisesta.
Lemerren kritisoijiin on liittynyt myös takavuosien tähtipelaaja Michel Platini.
- Meidän saavutuksemme viimeisen kuuden vuoden aikana ovat olleet todella merkittävä. Nämä MM-kisat ovat kuitenkin erään aikakauden loppu. Meidän on uusiuduttava, Platini kertoi.
Jalkapalloliiton varapuheenjohtaja Platini, Ranskan entinen päävalmentaja Aime Jacquet ja liiton puheenjohtaja Claude Simonet ovat lehtien mukaan jo tavanneet ja keskustelleet maajoukkueen uudesta valmentajasta.
- Minulla ei ole valtuuksia ilmoittaa uutta valmentajaa. Ilmoituksen tekee puheenjohtaja Simonet 5. heinäkuutta - tai jo aikaisemmin, jos hän niin haluaa, Platini totesi.
Hallitseva Euroopan ja maailmanmestari Ranska jäi tämän vuoden kisoissa alkulohkoonsa. Joukkue ei tehnyt kisoissa yhtään maalia.
(MTV3)
