Latvala paljasti syyn lukuisiin ulosajoihinsa

(Kuva: Les Kolczak/Ford)
(Kuva: Les Kolczak/Ford)
Julkaistu 03.04.2009 23:55(Päivitetty 04.04.2009 00:12)

Perjantainen keskeytys Portugalin MM-rallin kärkipaikalta pisti Jari-Matti Latvalan mietteliääksi.

Latvalan 24-vuotissyntymäpäivä alkoi vahvasti kärkiaikoja nakutellessa, kunnes neljännellä erikoiskokeella hänen Ford-autonsa lipesi ulos tieltä. Seurauksena oli hurja noin 150 metrin kieriminen rinnettä alas.

- Nuoteissa ei ollut vikaa ja fiilis oli rento. Ei ollut mitään sellaista varsinaista ulkoista syytä, miksi tuollaista olisi sattunut, Latvala totesi lauantaina MTV3:lle.

Oli suorastaan ihme, että Latvala ja kakkoskuski Miikka Anttila selvisivät vahingoittumattomina. Auto romuttui täysin, joten kaksikolla ei ole mahdollisuutta jatkaa kisaa lauantaina.

Ulosajo oli Latvalalle jo toinen peräkkäinen, sillä myös Kyproksella hän menetti pelin ajovirheen seurauksena. Virheisiin turhautunut Fordin tallipäällikkö Malcolm Wilson pohti perjantaina jopa Latvalan hyllyttämistä, mutta britti taipui kuitenkin antamaan nopealle suomalaiselle vielä mahdollisuuden tehdastallissa.

Latvala on viime vuosina osoittanut olevansa nopea, mutta virheherkkä kuljettaja. Hän osaa kuvailla ongelmansa, mikä aiheuttaa ajovirheet.

- Olemme miettineet, minkä takia niitä virheitä tulee. Minulla on vähän semmoista tiettyä ongelmaa. Yritän ajaessa jarruttaa siten, että näen seuraavan matkan. Eli yritän ajaa välillä vähän "silmällä", Latvala kuvaili ongelmaansa.

- Se on semmoinen taipumus. Yritän siis nähdä niitä matkoja, mihin jarrutan. Sen takia niitä ulosajoja on tullut viime aikoina aika paljonkin. Ja kaikki varmaan samasta syystä, Latvala jatkoi.

Latvalan ajotapa on riskialtis erityisesti silloin, kun siirrytään nopeilta erikoiskokeilta hitaammille pätkille. Portugalissa Latvalan autokunta muutti nuottien lukutyyliä siten, että Anttilan äänensävy muuttui pätkien nopeuden mukaan. Se ei kuitenkaan tuonut vielä toivottua tulosta.

Lue myös:
Latvalan auto meni rytäkässä "rusinaksi" - katso!
Tallipäällikkö vahvisti Latvalan jatkavan
Jari-Matti Latvala: Ymmärtäisin potkut
Amatöörikuvaaja tallensi Latvalan hurjan ulosajon videolle
Latvalan hurjan ulosajon incar-nauha kuin kauhufilmistä
Rallitietäjä-blogi: Toipuminen

(MTV3)