Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähde: Manchester City tekemässä uuden jättihankinnan – 67 miljoonaa euroa haisemaan

Julkaistu 28.09.2020 20:00
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Englannin Valioliigan jättiseura Manchester City on tekemässä jälleen isoja liikkeitä siirtomarkkinoilla. Tällä kertaa haaviin on tarttumassa portugalilainen puolustaja Ruben Dias.

Jalkapallosivusto Goalin mukaan City pulittaa Diasista 62 miljoonaa puntaa eli 67,8 miljoonaa euroa portugalialaiselle Benficalle. Mukana on myös 3,3 miljoonan punnan (3,6 miljoonan euron) edestä optiopykäliä.

City lähettää samalla argentiinalaisen puolustajan Nicolas Otamendin Benficaan. Erillisissä kaupoissa City kuittaa Otamendista 14 miljoonaa puntaa eli 15,3 miljoonaa euroa.

Kauppoja ei ole lyöty lukkoon, sillä pelaajat eivät ole vielä tehneet sopimuksia uusien seurojensa kanssa. Otamendi ei ole myöskään käynyt vielä Benfican lääkärintarkistuksessa.

Diasin hankinnalla Cityn manageri Pep Guardiola yrittää paikata seuran pahoja puolustusongelmia. Cityn alakerta on ollut tuuliajoilla erityisesti sen jälkeen, kun seuran entinen kapteeni Vincent Kompany päätti palata takaisin kotimaahansa Belgiaan.

Cityn pahat ongelmat olivat esillä viimeksi sunnuntaina, kun se koki Valioliigassa nöyryyttävän 2-5-kotitappion Leicesterille.

Dias, 23, on ollut isosti esillä kesän siirtohuhuissa. Keskuspuolustajan tontilla viihtyvä Dias on pelannut urallaan 19 A-maaottelua Portugalin paidassa.

Siirron varmistuessaan Dias on Cityn kolmas iso hankinta tälle syksylle. Aiemmin seura on värvännyt itselleen hollantilaisen puolustajan Nathan Aken (45 miljoonaa euroa) ja espanjalaisen laitahyökkääjän (23 miljoonaa euroa).

Ferran Torresin

Lisää aiheesta:

Chelsean miljarditalkoot sen kuin jatkuvat – taas uusi huippuhankinta riveihinLiverpool pääsi sopuun jättisiirrosta, mutta Chelsea on jälleen ryöstämässä tähtihankintaa itselleenMoises Caicedon, 21, erikoinen siirtosoppa maaliin – päätyikin Chelseaan yli 130 miljoonan euron kaupassaFC Barcelonalta lisää jättiliikkeitä – tällä kertaa haaviin 50 miljoonan euron hankintaLähde: Chelsea laittoi jättimäisen karusellin päälle – jopa 12 pelaajaa kaupan, mukana todellinen tähtinimiManchester Unitedin kaappaus Chelseasta maksaa reilusti yli 50 miljoonaa
ValioliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 12:01
    Liverpool

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • Eilen22:07
    Arsenal

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • to08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"

  • 25.10.19:11
    Chelsea

    Jymypaukku Valioliigassa – sarjanousija sensaatiomaisessa liidossa