Prinssi Andrew ei suostu muuttamaan kotikartanostaan Royal Lodgesta, vaikka hänellä ei ole varaa remontoida tai ylläpitää rapistuvaa kartanoaan.
Prinssi Andrew'n asumiskuviot jatkavat puhuttamistaan. Brittilehdet ovat jo tovin uutisoineet, että lähteiden mukaan kuningas Charlesin mitta olisi tullut täyteen pikkuveljensä ja hovin häpeälampaan suhteen, joka ei suostu muuttamaan pois kotikartanostaan, 30-huoneisesta Royal Lodgesta isoveljensä kehotuksista ja käskyistä huolimatta.
Charlesin on kerrottu jopa harkitsevan sitä, että joko pienentää veljensä taloudellista tukemista tai katkaisee sen kokonaan, mikäli Andrew ei tee työtä käskettyä ja muuta hänelle kaavailtuun pienempään Frogmore Cottageen, joka on prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin perheen entinen Ison-Britannian koti. Lähteet kertovat Charlesin miettineen jopa sitä, että katkaisisi välinsä tyystin Andrew'hun.
Andrew on aiemmin elellyt pitkälti 250 000 punnan (noin 293 500 euroa) vuotuisella avustuksellaan, jonka hänen edesmennyt äitinsä hänelle myönsi. Tiettävästi Charles on jo pienentänyt tämän summan määrää.




