– Miehen lähestyessä minua hämmennyin aluksi. Nähtyäni veitsen pelästyin ja otin etäisyyttä mieheen. Tapahtuman jälkeen olin huolestunut. Minulla ei ole ollut aikaisemmin vastaavanlaisia uhkatilanteita.
Näin kertoi silloinen ulkoministeri Alexander Stubb (kok.) poliisin esitutkinnassa marraskuussa 2008, kun veitsimies oli yllättäen ilmestynyt Stubbin eteen Helsingin keskustassa Mannerheimintiellä keskellä päivää. Stubbin kauhunhetket Helsingin Lasipalatsin edessä tallentuivat valvontakamerakuviin.
Tapahtumasarjalla oli myös silminnäkijöitä, mutta julkisuuteen se ei tuolloin päätynyt. MTV:n Rikospaikka-ohjelma paljasti keskiviikkona veitsimiehen ja Stubbin kohtaamisen.
"Mies mulkaisi minua vihaisesti"
Stubb oli kävelemässä yksin 6.11.2008 kauppakeskus Forumin suunnasta kohti eduskuntataloa, kun hän kertomansa mukaan näki sivusilmällä miehen lähestyvän häntä oikealta.
– Aluksi mies mulkaisi minua ja tämän jälkeen laittoi kätensä taskuunsa. Mies nosti taskustaan esille veitsen ja näytti sitä minulle. Veitsen terä osoitti maata kohden.
– Tämän jälkeen mies mulkaisi minua uudestaan, vihaisesti silmiini ja jatkoi samalla matkaansa kohti Lasipalatsin alikulkukäytävää, Stubb kertoi kuulusteluissa.
Mies ei sanonut teon aikana Stubbille mitään.






