Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuulustelupöytäkirja: Vettenterä myöntää esiintyneensä Enkeli-Elisan vanhempina

Minttu Vettenterä
Minttu VettenteräLehtikuva
Julkaistu 16.08.2012 17:02(Päivitetty 20.08.2012 21:48)

Niko Ranta

niko.ranta@mtv.fi

Enkeli-Elisa-kirjan kirjoittanut Minttu Vettenterä myöntää esiintyneensä Elisan vanhempina internetissä. Päijät-Hämeen poliisin kuulustelupöytäkirjan mukaan Vettenterä on kirjoittanut itsemurhan tehneestä tytöstä kertovaan blogiin tytön vanhempina eli "Miksuna" ja "Riikkana".

Kuulusteluissa poliisi kysyi, keitä nämä henkilöt olivat. Vettenterän mukaan "henkilöt pohjautuvat henkilöihin, joiden lapset ovat tehneet itsemurhan tai kärsivät pahoista ongelmista koulukiusaamisen vuoksi".

– Jos tarkoitetaan, että olisi Elisan äiti ja isä, jotka kirjoittavat blogia, niin ei, he eivät ole todellisia henkilöitä, Vettenterä myönsi kuulustelussa.

Vettenterän mukaan blogin tekstit olivat pääosin hänen itsensä kirjoittamia ja perustuivat siihen, mitä eri ihmiset ovat hänelle puhuneet tai viestitelleet.

– Tämä siksi, että siinä vaiheessa, kun asia oli tullut julkiseksi, nämä ihmiset olivat niin väsyneitä, etteivät he itse pystyneet blogia pitämään, Vettenterä perusteli kuulustelussa.

Vettenterä väitti kuulusteluissa kuitenkin keskustelleensa Enkeli-Elisan "todellisten" vanhempien kanssa.

Poliisi: Ei rikosta

Muissakin asioissa Vettenterä myöntää tehneensä virheitä. MTV3 Uutisten haltuun saaman poliisin kuulustelupöytäkirjan mukaan Vettenterä sanoi poliisille, ettei hänen julkisuuteen antamansa tieto Enkeli-Elisan kuolinpäivästä ollut oikea.

Poliisi kysyikin Vettenterältä kuulusteluissa, miksi hän esitti julkisuudessa asian niin, että kuolinpäivä olisi ollut pääteltävissä todellinen.

– Niin kuin sanoin, olen varmasti tehnyt matkan varrella virheitä… En osannut korostaa sitä tarpeeksi, että oikeaa kuolinpäivää ei haluta antaa ihmisten suojelemiseksi, Vettenterä sanoi poliisikuulusteluissa.

– Eikö tämä ole mielestäsi ihmisten harhaanjohtamista valheellisella tiedolla, joka esitetään totena, kun taustalla on ollut myyntiin valmistuva kirja, poliisi kysyi kuulusteluissa.

– En ajatellut niin, että ihmiset ottavat kaiken niin kirjaimellisesti. Minulla ei ollut pyrkimystä minkäänlaiseksi julkisuuden henkilöksi, Vettenterä vastasi heinäkuun 23. päivänä pidetyssä poliisikuulustelussa.

Syyttäjä on poliisin kanssa yhtä mieltä siitä, ettei Enkeli-Elisasta kirjoittanut Vettenterä syyllistynyt rikokseen. Syyttäjä on tänään päättänyt, että esitutkinta asiassa lopetetaan.

Viranomaiset pohtivat, syyllistyttiinkö tapauksessa petokseen. Viitteitä tällaisesta ei kuitenkaan saatu.

Vettenterä sai laihat tuotot kohukirjastaan

Enkeli-Elisa-juttuun lopullinen sinetti: Ei rikosta

Lisää aiheesta:

Päivän sää-menu: Utuista lorotusta vaarallisella ajokelillä höystettynäÄhtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"Äiti Amma saapuu tänään Espooseen halaamaan ihmisiä: Tarvitset vuoronumeronMies kuoli pudottuaan kerrostalon sisäpihalle HelsingissäSomelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:08
    Sää

    Päivän sää-menu: Utuista lorotusta vaarallisella ajokelillä höystettynä

  • 06:54
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • 06:22
    Espoo

    Äiti Amma saapuu tänään Espooseen halaamaan ihmisiä: Tarvitset vuoronumeron

  • 06:00
    Kuolemantapaukset

    Mies kuoli pudottuaan kerrostalon sisäpihalle Helsingissä

  • 06:00
    Asunnottomuus

    Somelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"