Kirjailija Kaisa Haatasen mukaan prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin lähtö hovista on luonnollinen jatkumo länsimaisten monarkioiden kehityksessä.
Prinssi Harry ja herttuatar Meghan jättivät brittihovin ja sen velvollisuudet taakseen virallisesti 31. maaliskuuta. Herttuapari kohautti koko maailmaa tammikuussa ilmoittavansa aikovansa siirtyä syrjään kuninkaallisista velvollisuuksistaan, työskentelevänsä jatkossa taloudellisesti itsenäisinä brittihovista sekä muuttavansa Pohjois-Amerikkaan.
Asiaan perehtyneen kirjailija Kaisa Haatasen mukaan Harryn ja Meghanin lähtö brittihovista oli hyväksyttävä valinta sekä loogisen kehityskulun tulos.
– Lähteköön, menkää. Se on ihan tervettä ajatellen länsimaailman monarkioita ja niiden kehitystä. Saavat mielestäni kutistua ja sieltä saa lähteä pois, Haatanen arvioi.
Haatasen mukaan herttuaparin päätöksen taustalla ovat varmasti sekä Harryn että Meghanin omat henkilökohtaiset toiveet. Harry on hiljattainkin puhunut siitä, että hän kärsii yhä äitinsä prinsessa Dianan kuolemasta aiheutuneista traumoista. Diana kuoli traagisessa auto-onnettomuudessa Pariisissa vuonna 1997 paparazzien ajojahdin seurauksena. Harry ei ole myöskään peitellyt sitä, että hän on kärsinyt kokemastaan julkisuudesta koko elämänsä ajan.
