Kun kansa mokaili, kommunisti Kalevi Wahrman keräsi äänet – hamarilaisella teleasentajalla oli sama numero kuin Jussi Halla-aholla
Joskus ääniä voi kerätä myös kansalaisten erehdyksillä. Hamarilainen Kalevi Wahrman moninkertaisti äänipottinsa eduskuntavaaleissa, ja syy tuskin oli pelkästään onnistuneessa kampanjassa.

Teleasentajana työskentelevän, Uudeltamaalta eduskuntaan pyrkineen Wahrmanin ehdokasnumero oli 98 – siis sama kuin koko maan ääniharavan, perussuomalaisten Jussi Halla-ahon Helsingissä.
MTV Uutisten tavoittama Wahrman kuulostaa puhelimessa iloiselta.
– Olin ilmeisesti koko kommunistisen jengin ääniharava, Hamari naurahtaa.
Suomen kommunistisen puolueen listoilta sitoutumattomana ehdolla ollut Hamari keräsi 483 ääntä. Eduskuntavaaleissa 2015 hän sai yhteensä 49 ääntä.
"Ei tässä mitään ekstraa"
Wahrman myöntää, että numerosattuma lienee tuonut hänelle ääniä "jonkin verran".
– Sosiaalisessa mediassa oli sellaisia, jotka olivat äänestäneet väärin. Mutta toisaalta näkisin, että iso tekijä oli se, että Uusimaa-lehti teki minusta ison henkilöhaastattelujutun, Wahrman sanoo.
Vaikka Wahrman keräsi satoja ääniä edelliskertaa enemmän, maanantai ei kulu juhlahumussa – työ jatkuu.
– No ei tässä nyt oikeastaan mitään ekstraa, Wahrman hörähtää.
Wahrman toimii Suomen kommunistisen liiton puheenjohtajana, ja ohjelmassa ovat muun muassa pyrkimykset tuoda suomalaisia kommunisteja yhteen.
– Kommunistisen liikkeen sirpaloituminen on ollut ongelma. Meillä on käytännössä kolme puoluetta. Parhaillaan tarkoituksena on nostaa esille SKDL:n tyyppinen uusliberalismin vastainen kansanrintama, Wahrman visioi.
Uusimmat
-
00:53
Huomasitko? Tekniikka oli pettää nolosti kesken Real Madridin pokaalijuhlien
-
00:29
Pokaali ilmaan! Real Madrid juhli Helsingissä Super Cupin voittoa – katso maalit
-
23:43
Asuntokauppa hyytyi – uudehkoista omakotitaloista jopa pulaa markkinoilla
-
23:31
Kuka muu muka? Karim Benzema täräytti hienon maalin Helsingissä – katso
-
23:26
Venäjä-mieliset separatistijoukot tunteutuneet Donetskin Soledarin ja Bakhmutin kaupunkeihin – MTV seuraa sotaa
-
23:20
Tulipalo Porvoon vanhassa kaupungissa – palosta aiheutuu savuhaittaa keskusta-alueella
-
22:50
Timanttiliigan kivenkovan satasen voittanut Fraser-Pryce: "En osaa pukea sitä sanoiksi"
-
22:50
Uskomaton pelastus ei riittänyt – yllättävä maalintekijä vei Real Madridin johtoon: "Alokasmaisesti puolustettu"
-
22:28
Tältä näytti Super Cupin avajaisseremonia Olympiastadionilla – "Sattuu päähän"
-
22:25
Maailmanennätys lähellä – Antero Mertaranta hehkutti estoitta selostamossa: "Olipa mieletön veto"
-
22:24
Ensimmäinen Ukrainasta lähtenyt viljalasti on löytänyt ostajansa – vehnän kuljetuksen odotetaan alkavan ensi viikolla
-
22:00
Kymmenen Uutisissa kaunis lopetus, Loiria muisteltiin poikkeuksellisella tavalla – "Edessäni hämäräinen tie tuntemattomahan tupaan vie"
-
21:59
Aivan käsittämätöntä! Timanttiliigan 100 metrin kilpailussa peräti neljä ensimmäistä ennätyksiin
-
21:35
Yllätyskullan norjalaistähdeltä vienyt komeetta paahtoi jälleen huikean juoksun – kauden kärkiaika paperia!
-
21:35
Vesa-Matti Loiri oli elämänsä aikana naimisissa kolme kertaa – viihdelegendan rinnalla nähtiin myös useita julkkisnaisia
-
21:31
Huhhuh! Näin paljon maksaa kalja ja hodari Olympiastadionilla – "Mitä nuo hinnat ovat?"
-
21:06
EM-karsinnat jatkuivat riemukkaasti – Suomi vakuuttavaan voittoon
-
21:01
Yhdysvaltain inflaatio hidastui heinäkuussa
-
21:01
Näin Vesa-Matti Loiri puhui kuolemasta haastattelussaan MTV Uutisille vuonna 2020: "Menetys on suuri, mutta sielu jatkaa matkaa"
-
20:54
Carlo Ancelotti vertasi Suomea yhteen lempipaikkaansa – "Paljon samaa"
-
Lataa lisää