Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KU: Kansanedustaja Hanna Sarkkinen ei pyri vasemmistoliiton puheenjohtajaksi perhesyiden takia

Kansanedustaja Hanna Sarkkinen ei pyri vasemmistoliiton puheenjohtajaksi perhesyiden takia, kertoo Kansan Uutiset. Lehti kertoo Sarkkisen olevan raskaana.
Kansanedustaja Hanna Sarkkinen ei pyri vasemmistoliiton puheenjohtajaksi perhesyiden takia, kertoo Kansan Uutiset. Lehti kertoo Sarkkisen olevan raskaana.Lehtikuva
Julkaistu 26.06.2024 15:36

MTV UUTISET – STT

Vasemmistoliitto valitsee uuden puheenjohtajan lokakuussa. Nykyinen puheenjohtaja Li Andersson on ilmoittanut luopuvansa tehtävästä.

Kansanedustaja Hanna Sarkkinen ei pyri vasemmistoliiton puheenjohtajaksi perhesyiden takia, kertoo Kansan Uutiset. Lehti kertoo Sarkkisen olevan raskaana.

– Minua on paljon pyydetty puheenjohtajakisaan, mutta oman perhetilanteen vuoksi en siihen lähde. Uusi puheenjohtaja valitaan lokakuussa, ja minä olen silloin todennäköisesti synnytyslaitoksella, sanoo Sarkkinen lehdelle.

Sarkkinen perustelee päätöstään sillä, että uuden puheenjohtajan on hyödynnettävä valinnan jälkeinen näkyvyys. Hän ei myöskään pystyisi vanhempainvapaan takia johtamaan puoluetta ensi vuoden keväällä pidettävissä kunta- ja aluevaaleissa.

Vasemmistoliiton nykyinen puheenjohtaja Li Andersson on ilmoittanut, että hän luopuu puheenjohtajuudesta syksyllä. Uusi puheenjohtaja valitaan lokakuussa pidettävässä puoluevaltuuston kokouksessa.

Puheenjohtajakilpaan ei ole ilmoittautunut vielä yhtään ehdokasta.

Sarkkinen sanoo, että hän asettuu todennäköisesti ehdolle ensi vuoden kevään kunta- ja aluevaaleissa. Sarkkinen on kolmannen kauden kansanedustaja Oulusta.

Pekonen johtanut eduskuntaryhmää aiemmin

Vasemmistoliiton kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen pyrkii puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi. Asiasta kertoo Uutissuomalainen.

– Koen, että tehtävä on erittäin mielenkiintoinen ja todella tärkeä päivänpolitiikan näkökulmasta. Olen tehnyt sitä aiemmin ja pidän siitä työstä, sanoo Pekonen uutismedialle.

Pekonen toimi puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtajana vuosina 2015–2019. Ryhmän varapuheenjohtajana hän on toiminut tämän vuoden helmikuusta lähtien.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmälle valitaan uusi puheenjohtaja europarlamenttiin valitun Jussi Saramon tilalle. Eduskuntaryhmä valitsee uuden puheenjohtajan kesäkokouksessa elokuussa.

Pekonen on kertonut aiemmin, ettei hän aio tavoitella puolueen puheenjohtajuutta.

Vasemmistoliiton kansanedustajat Minja Koskela ja Veronika Honkasalo ovat kertoneet harkitsevansa puheenjohtajakisaan lähtemistä. Myös kansanedustaja Mai Kivelä on sanonut pohtivansa mahdollista puheenjohtajaehdokkuutta.

Lue lisää: Vasemmistoliiton kansanedustaja näkee perussuomalaisten puhetavan yhtenä rasismin juurisyistä: "Sanat johtaa tekoihin"

Lisää aiheesta:

Vasemmistoliiton uusi puheenjohtaja valitaan lauantaina – nouseeko Li Anderssonin seuraajaksi yllätysnimi Kuopiosta?Minja Koskela hakee vasemmistoliiton puheenjohtajaksi – Veronika Honkasalo ei lähde ehdolleVasemmistoliitto on nimennyt viimeiset ehdokkaansa eurovaaleihinVasemmistoliiton puheenjohtajapeli: Koskela, Sarkkinen, Honkasalo ja Pekonen pohtivatFatim Diarra ja Saara Hyrkkö harkitsevat vihreiden puheenjohtajuuttaMaria Ohisalo panostaa vaalikampanjaansa eikä pyri vihreiden puheenjohtajaksi: "Nyt on hetki näyttää, miten vaikeuksien kautta noustaan yhdessä voittoon"
VasemmistoliittoHanna SarkkinenLi AnderssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vasemmistoliitto
  • 17.10.15:41
    Politiikka

    Paperittomien terveydenhuollosta repesi riita – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

  • 14.10.16:36
    Eduskunta

    Kokoomuksen Paasi: "Vasemmiston DNA:han kuuluu tietynlainen Eldorado-ajattelu"

  • 9.10.15:05
    Politiikka

    Neljä suurta puuhaavat keskenään sopua velan hoidosta – vasemmistoliitto ihmeissään sivuun jättämisestä

  • 23.9.17:01
    Palestiina

    Eduskunta väänsi budjetista – vasemmisto alkoi puhua Palestiinasta: "Ei kunniakas päivä Suomen historiassa"

  • 17.9.16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta