Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Krista Pärmäkoskella on sunnuntaina saumat kauden parhaaseensa – asiantuntijalta kutkuttava arvio kevättalven kisoista: "En epäile sitä hetkeäkään"

imago images/Rolf Simeon/ All Over Press
Julkaistu 18.01.2020 20:00
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Krista Pärmäkoski palasi Nove Mestossa maailmancupin normaalimatkan kisoihin ja oli heti lähellä palkintokorokesijoitusta.

Pärmäkoski sijoittui väliaikalähtönä käydyssä vapaan kympin kisassa seitsemänneksi. Kun jättää kisan ylivoimaisesti voittaneen Therese Johaugin huomiotta, Pärmäkosken suoritus ei kalpene kovin paljon muiden kärkinaisten rinnalla.

– Ei siinä ole kuin 19 sekuntia kakkossijaan ja 11 sekuntia kolmossijaan. Nelossija on 2,5 sekunnin päässä. Nämä ovat niitä sijoja, joita Krista on tässä jo pari vuotta hiihtänyt. Perussuoritus on 5–8, ja kun tulee huippusuoritus, ollaan palkintopallilla, MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä sanoo.

Pärmäkoski starttasi kisaan kärkikymmenikön suurimmalla lähtönumerolla. Hän itse harmitteli, että kisan aikana voimistunut lumisade hidasti ehkä hieman menoa, mutta lopputulos oli kaikesta huolimatta jossain määrin tyydyttävä. Omaan kuntoonsa urheilija uskoo vakaasti.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen teki ennennäkemättömän tempun - Jari Isometsä listaa kolme syytä merkittävän muutoksen taustalla

Pärmäkoski joutui jättämään vuodenvaihteen Tour de Skin väliin sairastuttuaan juuri kiertueen alla. Hänen onnekseen sairastuminen ei ollut paha, ja harjoitukset jatkuivat nopeasti.

– Hän sai hyvän harjoituspätkän tehtyä, mikä oli varmasti henkisesti kaikkein tärkeintä. Hiihtäjän elämä on melkoista matkalaukkuelämää, ja kotiharjoittelu rauhoittaa tilannetta mukavasti. Loppukausi on varmasti jotakuinkin tämän näköinen kuin tämän päivän hiihto; Krista on joka matkalla palkintopallitaistelussa. Hyvänä päivänä hän on siellä ja huonona päivänä lähempänä kymmenettä sijaa, Isometsä ennakoi.

– Varmasti tulee hyvä loppukausi. En epäile sitä hetkeäkään. Naisten pakka on Johaugin jälkeen aika tasainen. Osa on hiihtänyt Tourin, osa ei, ja jossain vaiheessa voi olla, että se alkaa painaa. Aika monen urheilijan haastattelusta kävi ilmi, että Tourin jälkeen oli väsy.

Sunnuntain takaa-ajossa Pärmäkoskella on kaikki edellytykset toiselle sijalle. Kyseessä olisi hänen jaetusti paras sijoituksensa tällä kaudella.

– Kun tiedetään, että Krista on vahvempi perinteisellä, mahdollisuudet ovat erinomaiset. Toki siinä on kovia hiihtäjiä ympärillä; Ingvild Flugstad Östberg, Heidi Weng ja Natalia Neprjajeva varsinkin. Odotettavissa on parempi sija kuin seitsemän.

Isometsä uskoo myös, että lauantaina sijalle 11 hiihtänyt Kerttu Niskanen nousee takaa-ajossa kymmenen parhaan joukkoon.

– Kertun takana ei ole vahvoja perinteisen hiihtäjiä. Hän lähtee seitsemän sekuntia Ebba Anderssonin perään, ja jollain konstilla se pitäisi saada kiinni, jos haluaa apuja. Muuten käy niin, että Kerttu on oman ryhmänsä vetojuhta.

LUE MYÖS: Perttu Hyvärinen jysäytti elämänsä hiihdon – hihaan jäi takaa-ajoa silmällä pitäen kaksi ässä: "Hänellä on se hyvä puoli"

Lisää aiheesta:

Suomalaisten raju ero maailman kärkeen tuli Jari Isometsälle yllätyksenä: ”Yhtään vastoinkäymistä ei saa tulla”Suomen hiihtotähden tilanne huolestuttaa – "Kyllä se valitettavasti niin on"Jari Isometsä kehuu Krista Pärmäkoskea ja Kerttu Niskasta: Loppunousua reunusti pelko, mutta tähtihiihtäjä notkahti rajustiJari Isometsältä valtava huomio Iivo Niskasesta – olympiapuhe Kerttu Niskasesta hivelee korvia: "Ei pääse mihinkään"Jari Isometsä kehuu Krista Pärmäkosken tarjoamaa signaalia – "Therese Johaug on lyötävissä"Isometsä: Suomalaistoiveet Krista Pärmäkosken varassa – "Onko pateja olla palkintopallilla?"
MaastohiihtoKrista PärmäkoskiHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 12:15
    Hiihtolajit

    Norjalaistähdet järkyttyivät hiihtohuipun shokkipäätöksestä – "Vuodatin muutamat kyyneleet"

  • Eilen16:28
    Hiihtolajit

    Norjan 24-vuotias MM-kultahiihtäjä: Ura ohi

  • Eilen06:45
    Hiihtolajit

    Krista Pärmäkoski heitti enteelliset sanat vuosi sitten: "Nauroi että en lähde"

  • ma14:46
    Jasmi Joensuu

    Sukupuolitestit kehiin – nyt kommentoivat Suomen hiihtotähdet: "Itselleni ihan selkeää"

  • ma13:09
    Urheilu

    Rajun ratkaisun tehneestä Suomen hiihtohuipusta leviää väärä käsitys: "Ärsyttää, että se on väännetty noin"