Uutiset koripallolupaus Miikka Muurisen mahdollisesta siirtymisestä serbialaisjätti Partizan Belgradin riveihin käynnistivät myös puheet valtavista tilipusseista. Muurinen taustajoukkoineen pelaa kuitenkin pitkää peliä, MTV Urheilun Ossi Karvonen kirjoittaa.
Olisihan ajatus EM-kisoissa villinneestä Miikka Muurisesta, 18, pelaamassa lukiokoripalloa ensi kaudella hieman outo. Vaikka se olisi suomalaisen suurlupauksen iän puolesta vielä mahdollista, tuoreet tiedot kertovat, että Muurinen on suuntaamassa ammattilaiskentille.
Salon Seudun Sanomat uutisoi torstaina omiin tietoihinsa nojaten, että Muurinen on neuvotellut Partizanin kanssa. Muurisen agentti Teddy Archer kertoi Draft Expressille, että suomalaistorni ei ole palaamassa lukiojoukkueeseensa AZ Compassiin, vaan etsii ammattilaispestiä Euroopasta, Australiasta tai muualta.
Lue myös: Miikka Muurinen on menestyneen koripalloperheen vesa – näin isä kommentoi poikansa temperamenttia: "Liian pehmeänä ei pitkälle pötkitä"
Archerin puheet viittaavat siihen, että Muurinen tekee nyt kaikkensa kehittyäkseen lahjojensa mukaisesti.
– Kokemukset EM-kisoissa muovasivat Miikkaa tänä kesänä. Hän rakasti olla ammattilaisten ympäröimänä ja elää koripalloa 24 tuntia vuorokaudessa. Hän haluaa syödä, hengittää ja nukkua koripalloa kuten hän teki tänä kesänä. Hän etsii parasta koripallomahdollisuutta tällä hetkellä, Archer kommentoi.


