Jalkapallon Ykkösen päätöskierroksen ottelussa Espoossa koettiin lauantaina suuria tunteita, kun TPS riisti Hongalta suoran nousupaikan Veikkausliigaan. Huomiota tosin varastivat ikävästi katsojien väliset kahinat.
Loppuunmyydyn ottelun asetelma oli herkullinen: molemmilla joukkueilla oli panoksena suora liiganousu. Iltapäivän kuulas syyssää helli 3500 hengen yleisöä, ja Turusta bussilasteittain saapuneet vieraskannattajat virittelivät laulujaan kilpaa Hongan fanien kanssa.
Ottelu oli viihdyttävä. Kotiyleisö repesi riemuun 52. peliminuutilla, kun Honka siirtyi 1–0-johtoon. TPS:n tasoitus seitsemän minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä puolestaan räjäytti turkulaisfanit, joista innokkaimmat ryntäsivät kentälle juhlimaan jo tässä vaiheessa.
TPS onnistui taistelemaan lopputulokseksi 1–1-tasapelin, jonka myötä joukkue varmisti suoran liiganousun. Hongalle tulos merkitsi passitusta kaksiosaiseen liigakarsintaan, jossa vastaan asettuu joko HIFK tai PS Kemi.
Tästä päästään vähitellen asiaan eli siihen, mihin huomio ottelun jälkeen ikävästi kiinnittyi. Kun TPS:n nousu heidän kannaltaan piinaavien lisäminuuttien jälkeen vahvistui, ei Tapiolan urheilupuistoon palkatuilla järjestysmiehillä ollut pitelemistä TPS-fanien laumassa, joka jyräsi hennot aidat tieltään ja ryntäsi juhlimaan yhdessä pelaajien kanssa.
Tässä sinänsä ei ole mielestäni mitään väärää, päinvastoin: pelaajien kova työ ja kannattajien uskollisuus palkittiin sarjanousulla, nyt oli juhlan paikka. Kun vielä 39-vuotias luottohyökkääjä Mikko Hyyrynen päätti mittavan pelaajauransa tähän otteluun, oli ilma sakeanaan liikutuksesta.
Suuresta urheilujuhlasta sai hyvän jutun Tulosruutuun (yllä), mutta valitettavasti pian ottelun jälkeen otsikot rähinöistä ja katsomoväkivallasta varastivat huomion. Poliisi otti kiinni kuusi henkilöä, joista ainakin kahdelle on luvassa rangaistusvaatimus. Lisäksi katsomossa käytetty soihtu johti rikosilmoitukseen. Ylen toimittaja videolla (alla) näkyy, kuinka kannattajat ottavat yhteen.
