Etujen poistaminen toisi Kokoomusnuorten mukaan yhteensä noin 30 miljoonan euron säästöt ja antaisi ihmisille enemmän vapautta.
Kokoomusnuoret esittävät, että hallitus luopuisi lounas- ja virike-eduista. Kokoomusuoret pitävät etuja tehottomina, monimutkaisina ja vääristävinä palkitsemisen muotoina.
Kokoomusnuorten mukaan järjestelmä vääristää ravintolahintoja ja rajoittaa palkansaajien vapautta käyttää omaa palkkaansa haluamallaan tavalla.
– Jos joku haluaa käyttää rahansa muuhun kuin lounasravintoloihin, se ei ole kansantaloudellinen tappio. Se on merkki siitä, että resurssit kohdentuvat ihmisten omien mieltymysten mukaan. Vapautta annetaan enemmän, kannanotossa sanotaan.
Kritiikkiä käyttörajoista
Kokoomusnuorten mukaan lounas- ja virikesetelit koetaan virheellisesti “ilmaisena etuna”, vaikka ne ovat pääosin verotettavaa ansiotuloa. Heidän mukaansa myöskään väitteet etujen kansanterveydellisistä hyödyistä eivät perustu tutkimusnäyttöön.

