Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen hyötyi, kun ex-tallikaveri sai rangaistuksen – todellinen syypää olikin Sebastian Vettel!

Sebastian Vettel sai syyt niskoilleen tilanteesta, josta Romain Grosjeanille määritettiin kolmen lähtöruudun rangaistus.
Sebastian Vettel sai syyt niskoilleen tilanteesta, josta Romain Grosjeanille määritettiin kolmen lähtöruudun rangaistus.imago images / HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 31.03.2019 06:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Alfa Romeon Kimi Räikkösen lähtöruutu parani yhdellä pykälällä, kun Haasin Romain Grosjean sai kolmen lähtöruudun rangaistuksen lauantain aika-ajon tapahtumista. Koko vyyhdissä taustalla oli tekijä, joka ei saanut lopulta minkäänlaisia rangaistuksia.

Bahrainin GP:n tuomaristo näki, että Grosjean aiheutti tarpeettomalla hidastamisella vaaratilanteen aika-ajojen ensimmäisessä osiossa.

Tilanteessa McLarenin Lando Norris oli ajamassa nopeaa kierrosta. Norris joutui tekemään hyvin äkillisen jarrutuksen, kun edessä ollut Haas-kuljettaja Grosjean ajoi odotettua hitaammin.

Tilanne näkyy ylhäältä videolta.

Aika-ajoissa kahdeksanneksi yltänyt Grosjean tipahti rangaistuksen myötä ruutuun 11. Samalla Grosejanin ex-tallikaveri Räikkönen pomppasi yhdeksännestä ruudusta pykälää edemmäs.

LUE LISÄÄ: Kimi Räikkönen nousee lähtöruudukossa! Entiselle tallikaverille mätkäistiin rangaistus

Mutta oliko Grosjean jupakan todellinen syypää?

Ei, ainakaan hänen ja tilanteessa mukana olleen Norrisin mielestä.

Molempien papereissa syypää oli Ferrarin Sebastian Vettel.

– Sebastian aiheutti koko sotkun, Grosjean täräytti GP Fansin mukaan.

– Hän ei noudattanut kirjoittamatonta sääntöä, jonka mukaan aika-ajoissa ei ohiteta juuri ennen viimeistä mutkaa, Grosjean jatkoi.

– Hän kuitenkin ohitti koko letkan, minkä myötä jouduimme kaikki odottamaan. Totta kai olisin halunnut mennä kovempaa. Hänen ohituksen takia jouduin odottamaan ylimääräiset 3-4 sekuntia. Se oli jotain, mihin emme olleet valmistautuneet. Se oli myös se syy, miksi minulle ei kerrottu, että Norris oli nopealla kierroksella.

Norris jakoi myös ymmärrystä Grosjeanille ja tämän hidastukselle.

– Vettel kusetti häntä, mikä ei ollut tietenkään mitenkään hienosti tehty, jos asioita mietitään kilpakuskin näkövinkkelistä, Norris ripitti saksalaiskuskia.

Vettel itse oli tuomariston tutkittavana toisesta tapauksesta, jossa häntä epäiltiin hidastelusta.

LISÄÄ AIHEESTA: Sebastian Vettel joutui rangaistusuhan alle – F1-tuomaristo osti saksalaisen meriselityksen

Vettel ei saanut kuitenkaan mistään tilanteesta rangaistuksia.

Sunnuntain kisaan paalulta lähtee Ferrarin Charles Leclerc. Vettel on ruudussa kaksi, kun taas Mercedeksen Lewis Hamilton ja Valtteri Bottas täyttävät ruudut kolme ja neljä.

Lisää aiheesta:

Turkin GP:n topit ja flopit: Valtteri Bottaksen voitossa poikkeuksellinen piirre – mestareilta harvinaisia virhearvioitaValtteri Bottasta läksytettiin joukolla suomalaisen anteeksipyynnöistä huolimatta – Red Bullilta paljastus joukkokolarin vaurioistaItävallan GP:n topit ja flopit: Valtteri Bottas teki jotain, mitä Lewis Hamiltonin kohdalla peiteltiinF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas vei Mercedeksen ”tuhon tielle” – Ferrarin kylkeen häpeätahraMika Salo latoo suorat sanat Kimi Räikkösen Alfa Romeon tilanteesta – antaa noottia Lewis HamiltonilleKimi Räikköstäkin auttanut rangaistus sai F1-tallipomon raivostumaan: "Kuin kiusaamista – missä me oikein elämme?"
F1Kimi RäikkönenSebastian VettelAlfa RomeoFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"