Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskustan puoluesihteeri Pirkkalainen luopuu tehtävästään: "Täytyi itselleen myöntää, että nyt on uuden aika"

2:34Katso tunteikas hetki: Saarikko ilmoitti jatkavansa keskustan johdossaAnnika Saarikko ilmoitti jatkavansa keskustan johdossa
Julkaistu 22.04.2023 15:56

MTV UUTISET – STT

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen on ilmoittanut puoluevaltuuston kokouksessa luopuvansa tehtävästään.

Hän sanoi, että syyskuussa pidettävä keskustan ylimääräinen puoluekokous pääsee valitsemaan presidenttiehdokkaan lisäksi myös uuden puoluesihteerin.

Pirkkalainen totesi myöhemmin medialle, että luopumispäätös on sekä hänen itsensä että puolueen etu. Hän huomautti hoitaneensa puoluesihteerin tehtävää viimeiset viisi vuotta, jotka ovat olleet keskustan historian kaikkein raskaimmat vuodet.

Lue myös: Annika Saarikko latasi tiukan viestin perussuomalaisille: "Se ei ollut armonlaukaus"

–  Täytyy tulla myös sellainen tunnepitoinen päätös, että löytyykö vielä uutta kierrosta ja uutta syttymistä. Meillä on tulossa kahdet todella tärkeät vaalit hyvin nopeasti ja keskustalle täysin uusi historian sivu. Kyllä se täytyi itselleen myöntää, että nyt on uuden aika.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko sanoi toivovansa, että tehtävä kiinnostaisi monia ja sitä kautta voitaisiin käydä keskustelua puolueen järjestöllisestä linjasta.

Lue lisää: Annika Saarikolta tunteikas ilmoitus: jatkaa keskustan johdossa – "En sivuuta virheitäni"

Pöllöraati antaa veikkauksensa tulevasta hallituspohjasta kahdesta kipupisteestä huolimatta – "Se on kansan tahto"

MTV:n Eeva Lehtimäki: Tässä on Petteri Orpon ehkä suurin haaste hallituksen kasaamisessa

Oras Tynkkynen ei lähde vihreiden puheenjohtajakisaan

Jussi Halla-aho ihmettelee keskustan päätöstä jäädä oppositioon: "Ottaako kepu nyt ohjeensa niiltä, jotka eivät äänestäneet sitä?"

Riikka Purra MTV:lle: Perussuomalaiset ei osallistu hallitukseen, joka ei kiristä maahanmuuttopolitiikkaa

Orpo kuittaili keskustalle: "Tekisi mieli olla vastaamatta ollenkaan, niin kuin hekin tekivät"

Lisää aiheesta:

Annika Saarikko latasi tiukan viestin perussuomalaisille: "Se ei ollut armonlaukaus"Saarikko: Päätökset puheenjohtajan jatkosta vasta vaalien jälkeenKeskustan epäselvä linja johti vaalitappioon viime keväänä – Kulmuni puolueen tulevaisuudennäkymistä: "Pelkään kuollakseni, että meillä ei keskusteltaisi asioista"Antti Kaikkonen: "Vain teoreettinen mahdollisuus, että keskusta lähtisi hallitukseen"Asiantuntija odotti Sipilän eroilmoitusta jo vaali-iltana: "Tulos on epäluottamuslauseena kovaa luokkaa"Näin MTV:n Jussi Kärki ruotii Juha Sipilän eroa tuoreeltaan: "Näkee, että hänestä on tullut rasite puolueelleen"
Suomen KeskustaPolitiikkaAnnika SaarikkoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • Eilen12:15
    Orpon hallitus

    Kaikkonen: Jättimäinen asia kaadettiin "ohimennen" – nostaako hallitus kädet pystyyn jo nyt?

  • pe20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • pe11:34
    Antti Kaikkonen

    Keskusta haluaa alentaa keskituloisten verotusta – Kaikkonen: Tavalliset suomalaiset etusijalle

  • ke20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 14.11.10:24
    Orpon hallitus

    Kaikkosen kuppi nurin – nyt tulee tekstiä kokoomukselle