Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riikka Purra MTV:lle: Perussuomalaiset ei osallistu hallitukseen, joka ei kiristä maahanmuuttopolitiikkaa

8:45Mahtuvatko RKP ja perussuomalaiset samaan hallitukseen?Mahtuvatko RKP:n ja perussuomalaisten maahanmuuttopolitiikka samaan hallitukseen?
Julkaistu 19.04.2023 21:28
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Riikka Purran mukaan RKP:n pitää joustaa maahanmuuttokannoissaan. Samaan aikaan Anna-Maja Henriksson sanoo, ettei tiedä mitä maahanmuuttorajoituksia perussuomalaiset haluavat.

Perussuomalaiset ei osallistu hallitukseen, joka ei kiristä maahanmuuttopolitiikkaa, sanoo puolueen puheenjohtaja Riikka Purra Asian ytimessä -ohjelmassa.

– Tämä on meidän selkeä kynnyskysymyksemme.

Perussuomalaiset saavutti eduskuntavaaleissa toiseksi suurimman puolueen aseman, jonka myötä puolue pyrkii hallitukseen. 

Hallituspäävaihtoehtoja on kaksi: porvarihallitus tai sinipunahallitus. Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että RKP:tä tarvitaan molemmissa hallituspäävaihtoehdoissa.

 – On selvää, että mikäli RKP haluaa olla siinä hallituksessa missä perussuomalaiset on, niin sen täytyy kyetä joustamaan näissä hyvin, hyvin vasemmistolaisissa maahanmuuttokannoissaan, Purra kommentoi. 

Perussuomalaisten rajoitukset Henrikssonille kysymysmerkki

– Ihmisarvosta ja kansainvälisistä sopimuksista ei tietenkään neuvotella, kommentoi RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson puhelimen välityksellä. 

Hänen mukaansa perussuomalaisten ajamat rajoitukset ovat epäselviä.

– En edelleenkään tiedä, mitä perussuomalaiset tarkoittavat tällä, että he haluavat tuntuvaa rajoittamista maahanmuuttoon. Mitä se käytännössä tarkoittaa, minkälaisia rajoituksia halutaan? 

Henrikssonin mukaan puolue on valmis keskustelemaan asioista, mutta ei käy ”nyt tässä puhelimitse neuvotteluja”. 

Purra sanoo puolueensa tavoittelevan Tanskassa sosiaalidemokraattisen hallituksen ajamaa maahanmuuttopolitiikkaa sekä maahanmuuttopolitiikkaa, jota Ruotsin oikeistohallitus haluaa.

Purran mukaan tämä käytännössä tarkoittaisi humanitaarisen maahanmuuton kiristämistä, oleskelulupien muuttamista enemmän väliaikaiseksi, kotouttamisen tekemistä velvoittavammaksi, etuuksien tarkastelua ja kansalaisuuslain kiristämistä.

Hänen mukaansa puolue on sitoutunut kansainvälisiin sopimuksiin. 

– Emme kuvittele, että saamme koko maahanmuuttopoliittisen ohjelmamme hallitusohjelmaan. 

Hallitustunnustelija Petteri Orpon (kok.) mukaan tavoitteena on ilmoittaa hallituspohja ennen vappua. 

Lue myös: Alustava hallituspohja voi olla tiedossa jo ensi viikolla – Orpo: kokoomus pitää kiinni kuuden miljardin euron sopeutustarpeesta

Lisää aiheesta:

Purra: "Vaikeita asioita kierretty kuin kissa kuumaa puuroa – PS:n ja RKP:n kynnyskysymykset täysin vastakkaisia"Purralta julkinen muistutus: PS menee vain hallitukseen, joka tekee maahanmuuttoleikkauksia – näin Orpo kommentoi Purran ulostuloaIlmastotavoite on RKP:lle kynnyskysymys – perussuomalaisten Ranne MTV:lle: "2035 meni jo"Perussuomalaiset sitoutunut Orpon ajamaan sopeutukseen – Purran mukaan kahdesta asiasta ei mahdollisuuksia leikataRKP ja KD avainasemassa tunnusteluissa – onko toisella liian suuret näkemyserot perussuomalaisten kanssa?Nämä asiat hiertävät hallitusneuvotteluja – "Emme ole edes ongelmista samaa mieltä"
Asian ytimessä.docPerussuomalaisetHallitustunnustelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • 06:45
    Syöpä

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 26.10.08:30
    Syöpä

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"

  • 17.10.05:00
    Asunnottomuus

    Janne, 12, karkasi kotoa ja ajautui kodittomana vankilakierteeseen – yksi kohtaaminen käänsi elämän suunnan

  • 14.10.05:16
    Asunnottomuus

    Yhä useampi päätyy kadulle asumaan – nuorten miesten häädöt lisääntyneet rajusti

  • 13.10.05:30
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korean perustajan poika eli vuosia Suomessa – käskettiin kotiin Euroopasta, eikä hänestä enää kuultu