Perustulokokeiluun osallistunut ja siitä kirjan tehnyt toimittaja kritisoi tukiviidakkoa, jossa freelancetyöläinen joutuu rämpimään.
Kela tilasi helsinkiläiseltä Tuomas Murajalta tekstin pätkätyöläisen ja työttömän arjesta Sosiaalivakuutus-lehteensä. Kela pohtii nyt, onko toimittaja oikeutettu työttömyystukeen tekstistä maksetun palkkion takia. Hän on hakenut tukea ennen palkkion maksamista vailla työtä ollessaan.
Työttömän saadessa tuloja Kelalta menee automaattisesti pyyntö TE-palveluille tehdä uudelleen työvoimapoliittinen lausunto henkilön tilanteesta. Muraja katsotaan nyt yrittäjäksi, ennen kuin uusi lausunto tulee.
– Sinänsä siinä ei ole mitään outoa, mutta tilanne kuulostaa vain hassulta. Kela on pyytänyt minulta lehteensä juttuja, joista kaksi on julkaistu, ja olen saanut niistä palkkiot, sekä olen ilmoittanut, kun ne ovat tililleni tulleet. Niinä väliaikoina, kun en saa palkkioita, tai ne maksetaan myöhässä, haen tietekin työttömyysetuutta. Niiden etujen saaminen nyt venyy sen takia, että odotan taas uutta työvoimapoliittista lausuntoa, joka katsoisi, että en ole yrittäjä, Muraja kertoo MTV Uutisille.
Perustulokokeilun loppu iski arkeen
Muraja oli mukana 2 000 satunnaisesti perustulokokeiluun valitun henkilön joukossa. Kahden vuoden mittaisen kokeilun loputtua viime vuoden lopussa Muraja kuvailee tukiasioidensa muuttuneen entistä sekavammiksi, kun esimerkiksi freelance-verokorttia ei enää ole.
– Nyt tuntuu siltä, että olen palannut byrokratiaan, ja tämä on ihan sietämätöntä. Statukseni vaihtuu joka kuukausi, hän huokaa.
