Synt. 13.9.1986 Amagasaki, Japani Pituus: 168 cm Paino: 57 kg
Kobayashi voitti Aasian GP2-sarjan mestaruuden kaudella 2008-09. Vuonna 2009 hän ajoi DAMS-tallissa GP2-sarjaa ja sijoittui loppupisteissä 16:nneksi.
F1-debyyttinsä Kobayashi teki vuoden 2009 Brasilian osakilpailussa Toyota-autolla, jossa hän tuurasi Japanin GP-viikonloppuna ulosajossa loukkaantunutta Timo Glockia. Kobayashi keräsi huomiota paitsi nopeudellaan, myös uhkarohkeilla otteillaan radalla.
F1-debyytissään japanilaiskuski ei kavahtanut kokeneempia kilpakumppaneitaan, vaan taisteli rengas rengasta vastaan jopa maailmanmestaruudesta kamppailleen Jenson Buttonin kanssa. Abu Dhabissa Kobayashi toi autonsa maaliin hienosti kuudentena.
Toyotan suojatteihin vuodesta 2001 lähtien kuulunut Kobayashi pelkäsi Kobayashi joutuvansa sushikokin töihin isänsä ravintolaan, kun Toyota syksyllä 2009 ilmoitti vetäytyvänsä F1-radoilta.
Hyvät esitykset poikivat kuitenkin hänelle työpaikan Sauber-tallista kaudeksi 2010. Ensimmäisellä täydellä F1-kaudellaan Kobayashi ylsi parhaimillaan kuudenneksi Britannian GP:ssä. MM-pisteissä hän oli lopulta 12:s.
Kaudella 2011 japanilainen jatkoi Sauberin ratissa. Tuloksena oli 12. sija MM-taistossa 30 pisteen potilla.
Kaudella 2012 Kobayashi saavutti F1-uransa parhaan sijoituksen kurvailtuaan kolmanneksi kotimaansa Japanin GP:ssä. Kauden kokonaispisteissä hän oli jälleen 12:s.
Kaudeksi 2013 Kobayashi jäi ilman kisakuskin paikkaa. Hän toimi muun muassa Ferrarin testi- ja näytösajokuskina. Hän ajoi myös Toni Vilanderin tavoin GT-autojen MM-sarjaa sijoittuen seitsemänneksi.
Vuoden poissaolon jälkeen Kobayashi teki paluun F1-ympyröihin saatuaan kisakuskin paikan Caterhamilta.
