Kalle Rovanperä onnistui kaventamaan Toyotan tallikaverinsa Elfyn Evansin MM-pistejohtoa Sardinian rallissa sunnuntain täydellä pistepotillaan.
Kisan voittoon ajoi viidettä kertaa Sardiniassa ykköstilaa juhliva Toyota-kuski Sebastien Ogier ennen Hyundain Ott Tänakia ja kolmanneksi sijoittunutta Rovanperää. Sunnuntain päätöspätkän draama vaikutti kuitenkin merkittävästi kokonaispistepottiin.
MM-sarjan kärjessä oleva Elfyn Evans joutui vaikeaan kisaan perjantain lähtöjärjestyksessä ensimmäisenä, mutta Toyota-kuski selvisi kilpakumppanien rengasrikkojen ja muiden ongelmien ansiosta sinnittelemään nelossijalle ja ajoi myös kaksi pistettä kisan päättäneeltä Power Stagelta.
Lue lisää: Sardinian MM-rallin raportti ja lopputulokset
Kun viikonlopun kokonaispisteet sekä sunnuntain sprinttikisan ja Power Stagen lisäpisteet ynnätään yhteen, Evans johtaa MM-sarjaa Sardinian rallin jälkeen 19 pisteellä ennen toiseksi noussutta Ogieria.
Sunnuntailta täydet kymmenen pistettä napannut Rovanperä menetti sarjan kakkospaikkansa Ogierille, mutta tärkeintä suomalaisen kannalta oli kaventaa Evansin MM-etumatkaa kymmenellä pisteellä 20 pisteeseen. Ogier ei lähtökohtaisesti aja täyttä kautta, joten hän ei ole ilman suunnitelmien radikaalia muutosta mukana mestaruustaistelussa.
Rovanperä saa seuraavaksi kesäkuun lopussa ajettavaan Kreikan MM-rallin avauspäivään hivenen paremman ajovuoron. Kisojen ensimmäinen päivä ajetaan aina MM-sarjan mukaisesta lähtöjärjestyksessä, ja karkeissa soraralleissa auraajan rooli on tuskainen. Nyt ensimmäisenä matkaan lähtevät Evans ja Ogier.
Kuljettajien MM-pisteet:
1. | Elfyn Evans | Toyota | 133 |
2. | Sebastien Ogier | Toyota | 114 |
3. | Kalle Rovanperä | Toyota | 113 |
4. | Ott Tänak | Hyundai | 108 |
5. | Thierry Neuville | Hyundai | 83 |
6. | Takamoto Katsuta | Toyota | 63 |
7. | Adrien Fourmaux | Hyundai | 48 |
8. | Sami Pajari | Toyota | 31 |