Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä avaa kovan päätöksensä taustoja: "Pitää vetää raja"

Kalle Rovanperä kertoo, miksi päätti olla ajamatta kauden päätösrallissa.
Kalle Rovanperä kertoo, miksi päätti olla ajamatta kauden päätösrallissa.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 19.11.2024 15:49
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Kalle Rovanperä päätti olla ajamatta kauden viimeisissä ralleissa, vaikka Toyota olisi kaivannut maailmanmestarin apua kipeästi mestaruustaistossa. Rovanperä kertoo, mikä sai hänet pysymään kotona etenkin kauden päätösrallista Japanissa.

Toyotan pitää kuroa kauden päättävässä Japanin rallissa Hyundain 16 pisteen etumatka kiinni, mikäli se haluaa ottaa valmistajien maailmanmestaruuden. Monen mielestä Rovaperä olisi ollut tarpeellinen lisä Toyotan kuljettajakaartiin, mutta itse kaksinkertainen maailmanmestari toppuuttelee arvioita.

– On helppo ajatella niin, mutta mielestäni jätkät voivat hoitaa homman kotiin Japanissa, Rovanperä sanoo Dirtfishin mukaan.

– Japanin erikoiskokeet eivät tunnu minusta luontevan mukavilta.

Rovanperän viimeinen ralli tänä vuonna oli Chilessä syyskuussa. Monet ajattelivat, että Rovanperän pitää vielä ajaa Japanissa.

– Ymmärrän sen, mutta olen ajanut puolet kaudesta, mikä oli minun suunnitelmani. Ja jos ajattelemme asiaa, niin minun olisi pitänyt ajaa kaikki rallit Jyväskylän jälkeen, jotta olisin voinut auttaa mestaruustaistossa. Siinä tapauksessa puolen kauden suunnitelma ei olisi toteutunut, Rovaperä toteaa.

– Johonkin pitää vetää raja. Jos haluaa ajaa puolet kaudesta, silloin ei voi olla auttamassa tiimiä, vaikka tietysti haluaisin tehdä kaikkeni tallin eteen.

Vaikka Rovanperä ei ole mukana, on Toyotalla yksi ässä hihassa, sillä japanilainen Takamoto Katsuta oli viime vuonna Japanissa lähes pitelemätön ajaen pohjat kymmenellä erikoiskokeella.

– Viime vuonna Taka oli Japanissa huippuhyvä ja toivottavasti hänellä on taas hyvä viikonloppu. Hän pystyy tekemään huipputuloksen, Rovanperä ennakoi tallikaverinsa menoa.

– Juttelin hänen kanssaan aika paljon, kun hän oli yhden rallin sivussa. Yritin vain saada hänelle hyvän tunteen, että se (yhden rallin tauko) on luultavasti hyvä asia. Että voi tehdä muuta kuin ajaa nollatakseen, ja muuttaa vähän ajattelutapaa. Luulen, että hän sai tehtyä niin.

Hyundain 16 pisteen etumatka on melko iso, ja Rovanperä myöntää, että sen kiinni ottaminen on haastavaa.

– Tietysti he (tallikaverit) yrittävät parhaansa tehdäkseen sen. Toivon, että he onnistuvat, mutta sitä varten kaikkien asioiden pitää kääntyä meidän puolellemme.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperältä yllätysuutinen

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogier sai Toyotalta jokerikortin MM-taisteluun – kutkuttava paljastus ensi kaudestaKovaa tekstiä Kalle Rovanperästä – Hyundain ex-pomo kyseenalaistaa suomalaisen mestaruusaikeet: "Saattaa jäädä huomaamatta"Sébastien Ogierilta armoton palaute kovia kokeneelle tallikaverille: "Sitä on vaikea antaa anteeksi"Jari-Matti Latvala ja Toyota kritiikin kohteena – näin suomalaispomo vastaa: "Siinä on sellainen vaara"Kalle Rovanperä sai Sébastien Ogierin hermostumaan – Jari-Matti Latvala kertoo poikkeuksellisesta tilanteesta: "Oli vähän vaikea hallinnoida"Kalle Rovanperä haluaa päästä "paskasta fiiliksestä" – myöntää ajatukset mestaruudesta
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • pe15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!