Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Kaikki jätevesi valuu mereen" – Latviassa osassa rannikkoa uintikielto

Kolkan niemi Latviassa. Kuvituskuva.
Kolkan niemi Latviassa. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 25.07.2023 05:27

MTV UUTISET – STT

Latvialaisella jätevedenpuhdistamolla tapahtui sortuma sunnuntaina. Uiminen on toistaiseksi kielletty sadan kilometrin pituisella rannikkoalueella.

Latvian rannikolla suljettiin maanantaina rantoja ja kiellettiin uiminen Itämeressä sen jälkeen, kun mereen valui suuri määrä käsittelemätöntä jätettä.

Ainakin 1 250 tonnia rikkipitoista lietettä on vuotanut mereen sen jälkeen, kun seinä romahti jätevedenpuhdistamolla Liepajan rannikkokaupungissa sunnuntaina.

Latvian terveystarkastusviranomainen on määrännyt suljettavaksi kaikki rannat Liettuan rajalta Pavilostan kaupunkiin asti. Myös uiminen Itämeressä kiellettiin. Kyseessä on noin sadan kilometrin pituinen alue.

– Emme tiedä, milloin saamme korjattua rikkoutuneet lietetankit, minkä vuoksi kehotan kaikkia Liepajan asukkaita vetämään vähemmän vettä vessanpöntöstä. Kaikki jätevesi valuu nyt mereen, sanoi Liepajan pormestari Gunars Ansins LTV1-televisiokanavalle.

Kansallinen ympäristönsuojeluviranomainen on käynnistänyt onnettomuudesta tutkinnan. Viranomaisten mukaan mereen huuhtoutuu edelleen 400 tonnia jätettä tunnissa.

– Jätehuoltojärjestelmä pystyy varastoimaan 21  000 kuutiometriä nestemäistä jätettä, mutta tämä kapasiteetti riittää vain kahteen päivään. Rakennamme väliaikaisen putken ohittamaan kierrätyslaitoksen romahtaneen osan, kertoi Andis Dejus, kunnallisia vesihuolto- ja kierrätysjärjestelmiä operoivan Liepajas Udensin toimitusjohtaja.

Liepajassa on noin 70 000 asukasta.

Lue myös: Sinilevätilanne on rauhallinen – vedessä kelluvaa siitepölyä ei pidä sekoittaa sinilevään, muistuttaa Suomen ympäristökeskus

Lisää aiheesta:

Kelluvia ruumiita ja sata rekallista roskaa päivässä – kuvankauniiseen järveen muodostui valtava jätesaari GuatemalassaKaasuputken räjähdys Liettuassa johtui todennäköisesti viasta, arvioi yritysRäjähdys kaasuputkessa Liettuan ja Latvian välillä – liekit näkyivät 17 kilometrin päähän, läheinen kylä evakuoidaanSurffirannan tuhonneen ja lintuja tappaneen vuodon syyllisiä etsitään Kaliforniassa – aiheuttaja saattoi olla merivartioston alusTekoallas vuotaa jätevettä Floridassa – sadoille kotitalouksille evakuointimääräys, kuvernööri julisti hätätilanVenäläinen kaivosjätti myöntää jätevesien päästämisen luontoon Siperiassa – työntekijät olivat laskeneet jätevettä täydestä patoaltaasta useita tunteja
LatviaItämeriYmpäristöYmpäristövahingotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Latvia
  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 13.10.15:22
    Merikaapeli

    Tutkinta Ruotsin ja Latvian välisen tietoliikennekaapelin vaurioittamisesta on lopetettu

  • 2.10.10:47
    Venäjä

    MTV Uutiset selvitti, miltä Putinin hälyttävimmät valeuutiskampanjat näyttävät Latviassa

  • 16.9.17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • 16.9.16:58
    Alexander Stubb

    Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen Gazaan