Salon Bror Bäckströmissä on jo 50 vuoden ajan käynyt julkisuudesta tuttuja henkilöitä. Bäckström kertoo, että yrittäminen on elämää kaikilla mausteilla, mutta ei palveluyrittäjänä rikastumaan pääse.
Bror Bäckström tunnetaan julkkiskampaajana. Hänen ensimmäinen liikkeensä vuonna 1959 sijaitsi Helsingin Ratakadulla samassa talossa kuin tv-pioneeri Tesvisio.
− Siihen aikaan television siivoojakin oli julkkis. Kun tv-väki alkoi käydä liikkeessäni ja tyytyväiset kertoivat eteenpäin, siitä se eteni kuin juoksukapula seuraavalle, Bäckström kertoo.
Julkkiksille ei siis tarvittu mitään erillistä markkinointia, eikä palvelualan yrittäjällä sellaiseen resursseja olisi ollutkaan.
Rippi-isänä asiakkaille
50 vuoteen mahtuu kaikenlaista, eikä Bäckströmin yritykselläkään ole aina mennyt hyvin. Mukaan mahtuu myös epäonnistumisia.
− Yrittäminen on samanlaista kuin muukin elämä, on ylä- ja alamäkiä kaikilla mausteilla. Asiakkaita saattaa vaan yhtäkkiä olla vähemmän − on työttömyyttä, tai käynnit vähenevät jostain muusta syystä. Silloin ei saa jäädä tuleen makaamaan, vaan on noustava nopeasti ylös.
Asiakkaat kertovat kampaajilleen yksityiselämästään ja perheestään usein enemmän kuin kenellekään muulle, myös miehet.
− Kyllä tämä sellainen rippi-isän ammatti on. Kun asiakkaat puhuvat ohi suunsa, niin silloin ei auta kuin yrittää unohtaa mahdollisimman nopeasti.


