Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukkopako: Nämä tähdet jättävät Veikkausliiga-putoajan – nyt puhuu kritisoitu KTP-pomo

Petteri Forsellin sopimus KTP:n kanssa olisi vielä kaksi kautta voimassa.
Petteri Forsellin sopimus KTP:n kanssa olisi vielä kaksi kautta voimassa.Matti Raivio / All Over Press
Julkaistu 27.10.2025 15:27
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola

KTP:n putoaminen Veikkausliigasta tarkoittaa useiden nimekkäiden pelaajien lähtöä. Petteri Forsellin tilanne on auki, kun taas uuden päävalmentajan kanssa sopimusneuvottelut ovat pitkällä. Seuran urheilutoimenjohtaja Niko Ikävalko arvioi MTV Urheilulle omaa asemaansa seurassa ja käy perusteellisesti läpi tämän kauden epäonnistumisia.

Lue myös: Se on siinä: KTP murskalukemin ulos sarjasta – TPS nousee sensaatiomaisesti Veikkausliigaan

Kotkassa herättiin uuteen viikkoon otsat ryppyisinä.

– Pettyneitähän tässä ollaan. Ei tämä ollut se lopputulos, mitä kauden alussa ajateltiin. Iso, iso pettymys, tuumi urheilutoimenjohtaja Ikävalko MTV Urheilulle.

Hissijoukkueen maineen saanut kotkalaisjoukkue matkaa taas vain yhden Veikkausliigassa vietetyn vuoden jälkeen kerrosta alaspäin. Kohtalo sai sinettinsä sunnuntaina, kun TPS päihitti joukkueen karsinnassa yhteismaalein 6–2.

Lue myös: Veikkausliigaan noussut TPS: Kova valmentajaratkaisu

Sarjaputoaminen tarkoittaa samalla sitä, että joukkueen pelaajistossa tullaan näkemään suurta vaihtuvuutta matkalla Ykkösliigaan.

Kokemusta pursunneen KTP-miehistön 37-vuotias kapteeni Joona Toivio, keskikenttämiehet Joni Kauko, 35, ja Atomu Tanaka, 38, sekä ykköshyökkääjä Lucas Rangel, 30, ovat kaikki jättämässä seuran. Ilveksestä saapuneen Felipe Aspegrenin, 31, lainadiili tulee myös umpeen.

– Ei ole tarkotus jatkaa heistä kenenkään kanssa. Meillä loppuu lähestulkoon kaikki sopimukset, Ikävalko summaa.

– Tällä hetkellä Luka Puhakaisen, Ruslan Haapalaisen ja Aapo Ruohion sopimukset jatkuvat. Nathaniel Tahmbin ja Assane Seckin kanssa keskustellaan. Heillä on sopimukset, mutta tilanne on auki nyt kun tippuminen tuli. Maksim Zhukin ja Joni Mäkelän kanssa keskustellaan myös.

Juttu jatkuu alla.

1.05366206

Suurin kysymys monien huulilla kuuluu, jatkaako Petteri Forsell uraansa Kotkassa? 35-vuotias pelintekijä allekirjoitti kauden alla vuoden 2027 loppuun asti ulottuvan diilin KTP:n kanssa.

– Siitä keskutellaan vielä. Sopimuksessa on tietyt pykälät, joten se (sopimus) voidaan päättää. Tietenkään tarkoituksena ei ole liikaa rasittaa budjettia Ykkösliigassa. Keskustelemme siitä Petterin kanssa lähipäivinä. Katsotaan myös, mikä Petterin oma halu on, Ikävalko kertoo.

Ikävalkon mukaan KTP:ssa halutaan suorittaa perusteellinen nuorennusleikkaus. Suunnitelma olisi ollut sama, mikäli joukkue olisi säilynyt pääsarjatasolla.

– Totta kai muutama kokeneempi pelaaja olisi ollut joukossa. Ajatus oli, että joukkueeseen jäisi enintään neljä yli 30-vuotiasta, mutta että siitä vähintään 50 prosenttia olisi alle 22-vuotiaita.

– Sarjataso ja budjetti tietysti vaikuttavat nyt siihen, minkä tasoisia pelaajia hankimme. Ehkä ne ykköskorin alle 22-vuotiaat haluavat pelata Veikkausliigassa, joten pyrimme löytämään sellaisia nuoria, jotka eivät pääse vielä sinne liigajoukkueiden avauskokoonpanoihin, mutta haalivat suurta roolia Ykkösliigasta.

Uusi päävalmentaja

KTP:n kausi tuli päätökseen Ossi Virran ohjaksissa.

Virta saapui kesken kauden Jonas Nyholmin apuvalmentajaksi, mutta nousi päävalmentajan rooliin Nyholmin saatua potkut syyskuun puolivälissä.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että Virta ja KTP jatkavat kauden jälkeen eri teille.

– Toivottavasti voimme jo tämän viikon aikana julkistaa ensi kauden valmentajan. Neuvottelut ovat aika pitkällä. Tällä hetkellä sanoisin, että Ossi ei todennäköisesti tule jatkamaan, Ikävalko raottaa.

Seuran taloustilanteen Ikävalko vakuuttaa olevan vakaalla pohjalla.

– Onhan se totta kai isku myös taloudellisesti. Veikkausliigassa pelaamisesta saa kuitenkin enemmän rahaa kuin Ykkösliigassa pelaamisesta. Se tarkoittaa sitä, että budjetti taas tippuu. Tiedän sen, että talous on joka tapauksessa vakaalla pohjalla, Ikävalko vakuuttaa.

– Pelaajaliikennettä oli, mutta sitä oli molempiin suuntiin. Ekstrapanostuksia ei kauden aikana juurikaan jouduttu tekemään. Pelaajat, joita ennen kauden alkua hankittiin, eivät myöskään olleet mitään miljoonamiehiä, ja tulivat palkkojensa kanssa vastaan.

Ikävalko vastaa kritiikkiin

KTP:n putoaminen on voimistanut keskustelua myös siitä, ansaitseeko Ikävalko jatkaa kauden jälkeen asemassaan urheilutoimenjohtajana.

Niko Ikävalko, minkälaisena koet oman asemasi seurassa tällä hetkellä?

– Kuten fanien tapaamisessa jälkipeleillä mainitsin, teen töitä niin pitkään kun seurajohdolla on minua kohtaan luottoa, Ikävalko sanoo.

– Jos siellä koetaan, että hommat jatkuu niin… Omaan tyyliini ei sitten kuulu kuitenkaan luovuttaa siinä vaiheessa, kun huonosti menee. Totta kai analysoidaan, että mitä olisi voinut tehdä paremmin ja mikä meni tällä kertaa pieleen. Yritetään kasvaa itse paremmaksi ja tehdä asioita paremmin.

Reilu viikko sitten MTV Urheilun toimittajat Timo Innanen ja Anssi Shemeikka antoivat KTP-pomolle kovaa palautetta MTV Katsomon Futisprofeetat-ohjelmassa.

Juttu jatkuu alla.

6:12Kriisijoukkueet elämää suuremmassa ottelussa – Futisprofeetoilta kirpeää kritiikkiä KTP:n urheilujohdolleKriisijoukkueet elämää suuremmassa ottelussa – Futisprofeetoilta kirpeää kritiikkiä KTP:n urheilujohdolle

Lue myös: Veikkausliiga-seuralta yllättävä valmentajapalkkaus

Ikävalko kiinnitti kesällä joukkueen riveihin peräti kymmenen uutta pelaajaa, joista monet osoittautuivat hutihankinnoiksi.

Miten Ikävalko itse arvioi omaa suoritustaan urheilutoimenjohtajana tällä kaudella?

Ikävalko pohtii hetken, ennen kuin hän aloittaa perinpohjaisen purun kauden onnistumisista ja epäonnistumisista.

"Tässä on paljon asioita, mitkä liittyy toisiinsa ja mihin ei loppukädessä voinut itse niin paljon vaikuttaa, Ikävalko aloittaa.

"Joku voi olla toista mieltä, mutta meillä ei missään nimessä ollut kauteen lähtiessä heikoin materiaali tässä sarjassa. Jos en ihan väärin muista, niin kukaan ei missään ennakoissakaan meitä viimeiseksi veikannut. 

"Ajatus oli, että nyt säilytään. Sitten muutamat hankinnat eivät mielestäni kauden alussa onnistuneet. Franck Elle oli epäonnistuminen. Marius Larsenista ei saatu irti sitä potentiaalia, mitä siellä olisi ollut. Ehkä suurimpana asiana korreloitui se riski lähteä kauteen Aleksi Tarvonen ykköshyökkääjänä ja Maxim Zhuk ykkösmaalivahtina. 

"Se oli tietoinen riski. Ajateltiin, että budjetin suhteen panostetaan vähän muihin pelipaikkoihin, mutta loppukädessä se oli väärä valinta. Olisi pitänyt tuoda ihan selkeä ykköskärki ja ihan selkeä ykkösmaalivahti. Jos katsoo vaikka Jaroa.

"Isommassa osassa epäonnistuin henkilökohtaisesti valmennustiimin rakentamisessa. En sano, että meidän valmennus oli huono, mutta se oli liian kokematon. Meillä ei esimerkiksi ollut missään vaiheessa tunnistettavaa pelitapaa kauden aikana.

"Olen edelleen sitä mieltä, että Jonas Nyholm on erittäin hyvä valmentaja. Hänestä tulee vielä tulevaisuudessakin todella hyvä valmentaja. En ehkä onnistunut itse myöskään tukemaan valmennusta riittävästi siinä taustalla.

"Meillä ei ole viime vuosilta hirveän hyviä kokemuksia valmentajavaihdoksista. Ajattelimme, että no jos valmentaja haluaa uusia pelaajia, niin tuodaan uusia pelaajia. Lähdetään nyt sitten toiselta näkökulmalta. Jos saisin toimia jälkikäteen toisin, niin en olisi vaihtanut niin montaa pelaajaa. Olisin tuonut vain muutaman täsmähankinnan.

"Lucas Rangel onnistui mielestäni erinomaisesti. Joshua Akpudje meni puolestaan ihan vihkoon. Olimme saaneet hyvät suositukset Ilveksestä, jossa hän oli pelannut edellisellä kaudella yläpään loppusarjaa. Mutta meidän peleissä tuli sitten hirveitä virheitä ja epäonnistumisia koko ajan.

Lisää aiheesta:

Syvissä talousvaikeuksissa paininut TPS selätti haasteet ja ponnisti yllättävään sensaatioon – "Olemme olleet todella pohjilla"Nyt puhuu seurapomo – Veikkausliigasta pudonnut FC Lahti tekemässä historiallisen nimityksenVeikkausliigan floppiseura etsii nyt uutta päävalmentajaa – urheilupomolta tuimaa tekstiä: "Todella monella on peiliin katsomisen paikka"Tappara saa ensi kaudelle NHL-superlupauksen – joukkue ”hyvin pitkälle lukittu”Liigatähti hylkäsi mestariseuran ja ulkomaiden houkuttelut – näin Ilves onnistui vuoden kovimmassa kaappauksessa: "Tässä on meillä kaikki"Pelicans pani pelaajansa myyntiin – pahimmat kauhukuvat toteutuneet: "Turvaamme parempia asemia"
VeikkausliigaKTPJalkapalloUrheilu
Joona Toivion sopimus KTP:n kanssa on tulossa päätökseen.All Over Press / Juha Tamminen

"Aspegrenin saimme myös sieltä. (Ilveksen urheilutoimenjohtaja) Miika Takkula suositteli häntä erittäin vahvasti. Sanoi hänen olevan elämänsä kunnossa ja varmasti käyttökelpoinen pelaaja alemmassa loppusarjassa. Felppu pelasikin ihan hyviä pelejä, mutta sitten taso hieman laski loppua kohden. Joni Kauko oli ensimmäiset pari peliä vähän heikommassa kunnossa, mutta loppukaudesta oli varmaan yksi meidän tärkeä yksittäinen pelaaja kentällä.

"Joku voisi kysyä, että jos hankitaan pelaajia, niin miksi tuodaan kokeneita pelaajia. Ei jalkoja, ja että parempi olisi ollut tuoda kaksikymppisiä ukkoja. No, viimeksi kokeiltiin sitä, mutta noissakin hetkissä se on vähän kuin kaksiteräinen miekka.

"Olen edelleen sitä mieltä, että missään nimessä meillä ei ollut heikoin materiaali. Kolmesta viimeisestä Veikkausliiga-pelistä pystyimmekin seitsemän pistettä ottamaan. TPS oli meitä parempi ja kaikki kunnia heille. Toki se kulminoitui siihen punaiseen korttiin. Se hajotti meidän pakan. TPS oli valmiimpi näihin kahteen viimeiseen peliin.

"Tässä on mietitty jo pidemmän aikaa mikä meni pieleen. Pitää tässä pystyä myös peiliin katsomaan. Se oma arvosana? Sanoisin, että kutosen ja seiskan välissä."

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen18:11
    TPS

    TPS:n maalitykin uusi osoite selvillä

  • Eilen17:13
    Jalkapallo

    Suomalainen eurotemppu poiki melkoisen ottelun: Manchester City vastaan

  • ke22:22
    Jalkapallo

    HJK:n nuoret tekivät historiallisen sensaatiotempun eurokentillä – "Absurdia"

  • ke14:51
    AC Oulu

    Veikkausliigassa iso siirto – "Hyvin tärkeä palanen"

  • ti16:39
    Jalkapallo

    Tulipalosta toipuva Haka sai uuden päävalmentajan: "Voittajaluonne"