Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Järjestö: Kiina ottanut kiinni koronaviruksesta varoittaneita ja sensuroinut tietoja taudista

6:21Maailmalla reagoidaan Koronaviruksen leviämiseen – Venäjä sulki Kiinan vastaisen rajan, Finnair lopetti varauksetKoronavirus on levittäytynyt Kiinasta useisiin Aasian maihin, Pohjois-Amerikkaan, Australiaan ja Eurooppaan.
Julkaistu 30.01.2020 23:13
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Kiinan hallituksen reaktio koronavirukseen viivästyi, sillä se pyrki estämään tiedon leviämisen julkisuuteen eikä hoitanut tapausten raportointia asianmukaisesti, syytää ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch.

Julkisuudessa on laajasti kerrottu Wuhanin kaupunkiin kohdistuneista matkustusrajoitteista, mutta Kiinan toimet olivat muutenkin poikkeukselliset. Järjestö muun muassa syyttää Kiinan ottaneen kiinni taudista kertoneita ihmisiä ”juorunlevittäjinä”, sensuroineen aihepiiriä käsittelevää verkkokeskustelua sekä rajoittaneen uutisointia mediassa.

– Viranomaisten tulisi huomata, että sensuuri vain lietsoo yleisön epäluottamusta ja sen sijaan rohkaista kansalaisyhteiskunnan osallistumista ja median raportointia tästä kansanterveydellisestä kriisistä, tutkija Yaqid Wang kommentoi järjestön sivuilla.

Järjestö syyttää Kiinan pyrkineen kritiikin hiljentämiseen sen sijaan, että se pyrkisi faktoin hiljentämään taudista leviävät valeet ja virheelliset tiedot. Muun muassa sairastuneiden perheiden pyyntöjä avun saamiseksi on sensuroitu.

Myös liikkumisrajoitukset Wuhanissa ovat aiheuttaneet ongelmia. Järjestö on saanut tietoja siitä, että joillakin henkilöillä on ollut vaikeuksia saada terveydelleen välttämättömiä lääkkeitä matkustusrajoitusten vuoksi.

Lisää aiheesta:

Ulkomaantoimittajat kuvasivat tulvia Kiinassa, kun vihamielinen joukko ympäröi heidät – toimittajat maassa vihamielisen kampanjan kohteenaWHO:n tutkijaryhmä wuhanilaisessa viruslaboratoriossa – Trumpin mielestä kyseessä oli koronaepidemian alkupiste37-vuotias kiinalaisnainen kertoi sinnikkäästi oman versionsa koronan leviämisestä Wuhanissa – sai neljän vuoden vankeustuomionKiinassa alkaa oikeudenkäynti Wuhanin koronavirustilanteesta raportoinutta toimittajaa vastaanKiina karkottaa kolme arvostetun talouslehden toimittajaa kriittisen koronaviruskirjoituksen vuoksi – kutsuivat maata "Aasian todelliseksi sairaaksi mieheksi"WHO:n johtaja varoittaa: Uusi koronavirus on hyvin vakava uhka koko maailmalle
KoronavirusKiinaIhmisoikeudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella