Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ison tukijan menettäneelle Valtteri Bottakselle uusi yhteistyökumppani – "Istuu erinomaisesti viestiimme"

0:42Bottas kaasutteli viidenneksi TunturirallissaValtteri Bottaksen otteita ja kommentteja Tunturirallista. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 06.02.2019 10:36

MTV URHEILU

F1-kuljettaja Valtteri Bottas ja suomalainen lukkovalmistaja Abloy Oy ryhtyvät yhteistyöhön. 

Yritys tiedotti sopimuksesta tiistaina Joensuussa. 

– Valtteri Bottas istuu erinomaisesti siihen viestiin, mitä niin kansainvälisille kuin kotimarkkinoille haluamme välittää. Hänellä ja ABLOY-brändillä on monta yhteistä nimittäjää: luotettavuus, teknologinen edelläkävijyys, innovatiivisuus, ensiluokkaisuus sekä yhteispelaaminen, Abloyn toimitusjohtaja Jari Toivanen sanoo tiedotteessa. 

LUE MYÖS: Valtteri Bottas salasi terveysongelmansa F1-tallilta, avautuu nyt HS:lle: "Minua ahdisti ja huimasi – en ihan kaikkea muistakaan"

Mercedes-tallia edustava Bottas, 29, korostaa menestymisessä "asennetta, intohimoa ja tahdonvoimaa". 

– On voitava luottaa ihmisiin, yhteistyön voimaan, omaan tiimiin, kumppaneihin ja ympäröivään maailmaan. Ennen kaikkea on voitava luottaa itseensä. Omaan kykyynsä muuttaa asioita paremmaksi, Bottas kommentoi. 

Bottas menetti kuukausi sitten päätukijansa, kun Wihuri ilmoitti lopettaneensa yhteistyön suomalaiskuskin kanssa. Yhteistyö kesti 20 vuotta.  

– Jos ajatellaan, mitä olemme laittaneet Valtteriin rahaa, niin kymmenen miljoonaa ei ole mitään, Antti Aarnio-Wihuri kommentoi tuolloin. 

LUE MYÖS: Kaksi F1-jättiä julki samana päivänä – tässä kauden 2019 autojen julkistusten ja talvitestien aikataulu

F1-kausi käynnistyy Australiassa maaliskuun puolivälissä. Bottas sijoittui viime vuoden MM-sarjassa viidenneksi.  

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottakselta uusi aluevaltausValtteri Bottaksen Tiffany-puoliso paljastaa: näin F1-tähdessä nähty muutos rakentui: "Painolasti putosi"Valtteri Bottas sai ytimekkäät neuvot Kimi Räikköseltä – "Kuten tiedätte, hän ei paljoa puhu"Alfa Romeo -pomo nostaa esiin painavan tekijän Valtteri Bottaksen siirrossa – "Tämä antaa juuri sitä, mitä tarvitsemme"Huhumylly jauhoi mutkat suoraksi – Valtteri Bottaksen Mercedes-ura on kaikkea muuta kuin paketissa: "Sanopa yksi hyvä syy"Valtteri Bottas F1-uransa merkittävästä suhteesta: "Enemmän yhteistä aikaa kuin vaimon kanssa"
F1Valtteri BottasUrheiluMercedes

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • Eilen08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua

  • 23.11.19:34
    MM-ralli

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."

  • 23.11.15:52
    Max Verstappen

    Max Verstappen halusi matkia Kalle Rovanperää – Jos-isä torppasi aikeet

  • 23.11.12:37
    Lando Norris

    Hylätty McLaren perusteli – FIA: Rike tahaton