Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Inhottava näky tallentui videolle: 6-metrinen pyton ahnehti antiloopin – ja kuoli

0:286-metrinen python ahnehti antiloopin  ja kuoli
Julkaistu 23.09.2016 16:21

MTV UUTISET - Caters News

Ahneella on paskainen loppu, sanotaan sananlaskussa. Ahneus kävi myös kuusimetrisen Intiassa asuvan pytonin kohtaloksi, sillä se söi kokonaisen antiloopin –  ja kuoli päivällisensä päätteeksi. Harvinainen tilanne tallentui kameralle Gujaratin osavaltiossa.

Tapauksesta kertovan Caters Newsin mukaan pyton oli kuristanut antiloopin kuoliaaksi ja nielaissut sen sitten kokonaisena, kuten on pytonien tapana. Tällä kertaa käärme oli kuitenkin hotkaissut liian suuren palan, ja pystyi hädin tuskin liikkumaan täysikokoinen antilooppi mahalaukussaan. Hetkeä myöhemmin pyton menehtyi.

Baliavadin-kylän asukkaat huomasivat tuskissaan makaavan pytonin ja kerääntyivät katsomaan sitä.

– Näin pytonin makaavan tiellä. Se oli selvästi tuskissaan, kun se yritti sulattaa nielaisemaansa eläintä. Se oli vaikuttavimmista tapauksista, jonka olen kohdannut, sillä pyton oli niin uskomattoman suuri, kuvailee 28-vuotias Sunil Kumar.

Kukaan kyläläisistä ei ollut nähnyt, miten käärme oli siepannut antiloopin. Silminnäkijöiden mukaan käärme yritti oksentaa saalistaan ulos, mutta ei siinä onnistunut.

– Se menehtyi antiloopin nielaisemisesta aiheutuneisiin sisäisiin vammoihin, sanoi paikallinen luonnonsuojeluviranomainen.

Pytonit nielaisevat saaliinsa kokonaisena ja sulattelevat sitä useita päiviä tai jopa viikkoja. Ei ole harvinaista, että ne syövät itseään isomman aterian. Tukevan aterian jälkeen pyton voi viettää viikkokausia syömättä.

Lisää aiheesta:

Uninen Mariya erehtyi pahan kerran – valvontakamera paljasti totuuden "kissasta"Opossumi joutui sairaalaan mässäiltyään suklaakakun: "Vaikuttaa olevan vähän näreissään"Aurora-pyton nielaisi vahingossa peiton: "Se olisi luultavimmin nääntynyt lopulta nälkään"Karmea kuolintapaus ilmi Indonesiassa – jättikäärme nielaisi naisen kokonaisenaTavallinen vessakäynti muuttui naisen painajaiseksi Thaimaassa – lattialla odotti kolmemetrinen käärme: ”Olen liian peloissani mennäkseni takaisin vessaan”Janne kuvasi hurjan tilanteen: Käärme ahmaisi naapurin kissan kokonaisena
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:36
    Pohjois-Korea

    Tauko ohi: Pohjois-Korea laukaisi ballistisia ohjuksia

  • 05:32
    Niger

    Kolmisenkymmentä ihmistä kuollut räjähdyksessä Nigeriassa

  • 05:28
    Israel

    Linjaus tänään: Nämä ovat Israelin velvollisuudet palestiinalaisalueilla

  • 05:21
    Donald Trump

    Trump kommentoi peruttua Putin-tapaamista: "En halua tuhlata aikaa"

  • 00:03
    Liettua

    Vilnan lentokentän ilmatilassa jotain sinne kuulumatonta – lennot keskeytettiin