Näyttelijä Iina Kuustosen rooli Jani-Petterinä on vaativa ja lasten uteliaisuus tuo siihen vain lisää haastetta.
Näyttelijä Iina Kuustonen loi MTV3:n Putous-ohjelman Vuoden sketsihahmokilpailuun Jani-Petterin. Jani-Petteri on kuusivuotias eskarilainen Dragsfjärdistä, joka jo Putous-ohjelmassa hämmästytti katsojia laajalla tietämyksellään. Kaikkitietävän Jani-Petterin roolia varten Kuustosen pitää usein opetella paljon yksityiskohtia keikoille mennessään.
– Nyt olen ollut esimerkiksi pelikaupoissa ja pelitapahtumissa, lasten leireillä ja messuilla. Aina pitää perehtyä asiaan mihin keikka liittyy tai kaupunkiin missä se on. Jani-Petterin pitäisi kuitenkin tietää kaikesta kaikki, niin pitäähän minunkin ottaa haltuun aika paljon asioita, Kuustonen kertoo MTV3.fille.
Oman haasteensa rooliin tuovat Jani-Petterin ehkä suurimmat fanit, lapset. Uteliaat lapset haluavat usein haastaa Jani-Petterin tietotaidon kysymyksillään.
– Lapset kyselevät kovasti. Esimerkiksi, että mikä on sun lempikohtaus Pirates Of The Caribbean kolmosessa? Tai mikä on lempidinosauruksesi ja minkä takia? Kysymyksillään lapset nimenomaan testaavat Jani-Petterin tietämystä. Siinä pitää tietää aika paljon, sillä eihän lapsille voi tuottaa pettymystä.
Jani-Petterin albumi Haittaakse? ilmestyy 23. toukokuuta.
(MTV3)
