Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ihmiskauppaa aletaan torjua Suomessa uusin keinoin – tätä se tarkoittaa

5:28Suomessa eniten työhön liittyvää ihmiskauppaa – tällaisista rikoksista on kyseSuomessa on eniten työhön liittyvää ihmiskauppaa – tällaisista rikoksista on kyse: Katso video!
Julkaistu 30.01.2021 13:37

MTV UUTISET – STT

Työ ihmiskaupan ja työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi tehostuu, kun poliisin uusi valtakunnallinen tutkintaryhmä pääsee vauhtiin ja hallitusohjelman lukuisia kirjauksia pannaan toimeen. Urakka on kuitenkin iso. Työsuojelun ulkomaalaisvalvonnassa havaitaan usein esimerkiksi alipalkkausta, ja ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmään ohjautuu yhä enemmän ihmisiä.

Hyväksikäyttöä tavataan erityisesti ravintola- ja siivousaloilla sekä kausityössä maataloudessa. Myös rakennusalalla, jossa on tavallista käyttää moniportaista alihankintaa, on riski hyväksikäytölle.

Poliisin uusi erikoisryhmä paljastaa ja tutkii sekä työperäistä että seksuaalista ihmiskauppaa ja niihin liittyviä rikoksia kuten kiskonnantapaista työsyrjintää ja paritusta. Ryhmässä työskentelee kaksi tutkinnanjohtajaa ja 17 muuta poliisia. Lisäksi keskusrikospoliisiin on perustettu kolme virkaa analyyttisempaan ihmiskaupan tutkintaan.

– Rekrytoinnit ovat edenneet jo loppusuoralle. Pääsemme vauhtiin hyvinkin pian, kertoo erikoisryhmää johtava rikostutkintayksikön johtaja Jonna Turunen Helsingin poliisilaitoksesta.

Ryhmä tutkii poliisilaitosten rajat ylittävää ammattimaista rikollisuutta. Turunen kertoo, että tiedossa on jo tutkintaan tulevia juttukokonaisuuksia.

Epäilynä siivoojan hyväksikäyttö

Varsinaisia tilastotietoja työvoiman hyväksikäytön laajuudesta ei ole. Jotain osviittaa antaa se, että kun Etelä-Suomen aluehallintovirasto teki vuonna 2019 noin 850 ulkomaalaisvalvonnan tarkastusta, työsuhteen vähimmäisehtojen noudattamisessa löytyi paljon puutteita. Rakennusalalla puutteita palkkauksessa havaittiin liki 70 prosentissa tarkastuksista.

LKS: Jonna Turunen
Ihmiskauppaan erikoistunutta ryhmää johtaa rikostutkintayksikön johtaja Jonna Turunen Helsingin poliisilaitoksesta.Handout

Myös valvonnan kannalta hyödylliset vihjeet ovat lisääntyneet. Eniten vihjeitä tulee rakennus- ja ravintola-aloilta. Tyypillisesti työperäinen hyväksikäyttö Suomessa on sitä, että työntekijää erehdytetään työpäivän pituudessa ja palkan määrässä. Räikeässä riistossa työntekijä joutuu esimerkiksi nostamaan tililtä palkkansa ja antamaan sen takaisin työnantajalle. Karuimmissa tapauksissa uhriin kohdistetaan uhkailua tai väkivaltaa.

Tuoreessa pääkaupunkiseudulla paljastuneessa tapauksessa yrityksen omistajan epäilleen käyttäneen ainakin yhtä naispuolista siivoojaa seksuaalisesti hyväkseen. Tapausta tutkitaan törkeänä ihmiskauppana ja seksuaalisena hyväksikäyttönä. 

Hallitus vauhdittaa toimia 

Hallitusohjelmassa on useita kirjauksia, joilla tehostetaan ihmiskaupan ja hyväksikäytön vastaista työtä. Talkoisiin osallistuu oikeusministeriössä hallintorajat ylittävä työryhmä, joka on päässyt loppusuoralle ihmiskaupan vastaisen toimintaohjelman valmistelussa. 

– Tavoitteena on parantaa ihmiskaupan ilmituloa ja tunnistamista, tehostaa rikosvastuun toteutumista ja edistää uhrien mahdollisuuksia saada apua, määrittelee valtioneuvoston ihmiskaupan vastaisen työn koordinaattori Venla Roth.

Myös sosiaali- ja terveysministeriön asettama työryhmä valmistelee uutta lakia uhrien auttamiseksi. Lisäksi aluehallintovirastojen työsuojelun vastuualueet saavat yhteensä 15 henkilötyövuoden lisäyksen ulkomaalaisten työntekijöiden työolojen ja -lupien valvontaan sekä tukipalveluihin.

Miksi ihmiskauppa ja työperäinen hyväksikäyttö saavat paljon huomiota? 

– Viranomaiset toteuttavat poliittista tahtoa. Nykyiselle hallitukselle ja sen usealle ministerille kyse on tärkeästä asiasta.

Lisää aiheesta:

Työperäinen hyväksikäyttö on pesiytynyt Suomen työmarkkinoille – "Pahin rangaistus työnantajalle on, että joutuu maksamaan palkan"Miksi ihmiskauppa pysyy salassa Suomessa? Ongelmana on pelko: "Uhrit pitää kaivaa esille"Työministeri Haatainen haluaisi kriminalisoida alipalkkauksen osana ihmiskaupan vastaista taisteluaMies pakotti 16-vuotiaan tytön naimisiin ja alisti väkivallalla – ihmiskaupan vastaisen erikoisryhmän tutkinnassa jopa 50 karua ihmiskohtaloaHallitus aikoo kitkeä ihmiskauppaa kymmenillä toimenpiteillä – ohjelmalle rahoitusta 630 000 euroaPoliisin uusi iskuryhmä: "Pääsemme vauhtiin hyvinkin pian"
IhmiskauppaPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ihmiskauppa
  • 9.10.06:15
    Poliisi

    Ihmiskauppaa tutkiva ryhmä täysin sekaisin raiskauksesta epäillyn poliisin tapauksesta: "Äärimmäisen noloa koko poliisilaitokselle"

  • 2.10.16:38
    Rikos

    Seksikartanossa ilakoitiin lähes 20 vuoden ajan – nyt tiloissa epäillään tapahtuneen rikoksia

  • 2.10.05:36
    Kirkkonummi

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon

  • 18.9.17:15
    Raiskaus

    Useita syytteitä poikkeuksellisessa ihmiskauppajutussa – epäilty esitti parisuhdetta etsivää liikemiestä

  • 5.9.16:01
    Käräjäoikeus

    Teollisuusliitto kiittää marjanpoimijoiden ihmiskauppajutussa tullutta tuomiota