F1-talli Hondan 35-vuotiaasta brasilialaiskuljettajasta Rubens Barrichellosta tullee alkavalla kaudella eniten GP-kisoja ajanut kuljettaja.
Barrichello on ollut lähtöruudukossa 249:ssa osakilpailussa. Ennätystä pitää hallussaan italialainen, vuosina 1977-1993 formuloissa ajanut Riccardo Patrese 256 GP-kisallaan. Kaudella 2008 ohjelmassa on 17 F1-kisaa.
- Pikkupoikana kurkistellessani reunuksen yli Interlagosin radalle, toivoin aina pääseväni sinne F1-kisojen voittajaksi. En kuitenkaan koskaan uskonut, että minusta tulisi suurimman määrän kisoja ajanut kuljettaja, Barrichello kertoi Hondon RA108-ajokin julkistamistilaisuudessa tiistaina.
Yhdeksän osakilpailua urallaan voittanut brassi ei ole hylännyt toivetta maailmanmestaruudesta. Hän kertoi, että viime aikoihin asti häneltä on puuttunut se itseluottamus, joka tekee Michael Schumacherin ja Lewis Hamiltonin kaltaisista kuskeista erityisiä.
- Olen aina ollut ylpeä urastani ja voitoistani. Tiedän olevani hyvä kuljettaja. Päästäkseen seuraavalle tasolle se ei kuitenkaan riitä. Täytyy rakastaa itseään, Barrichello valotti taikakaavaansa.
