Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hirsitalon äänieristäminen

Julkaistu 29.03.2000 20:04

Heippa. Asun vanhassa hirsirunkoisessa kaksikerroksisessa pientalossa. Kysyisinkin sinulta tuosta äänieristyksestä (viitaten 13.3. tehtyyn kysymykseen), että onko mitään muuta tapaa lisätä äänieristystä kuin mainitsemasi toisen huoneen rakentaminen alkuperäisen huoneen sisälle. Onko asia todella näin vaikea? Eikö voisi ajatella jonkinlaisten äänieristyslevyjen asentamista alakerran kattoon tai eristeiden lisäämistä välipohjaan? Tällä hetkellä välipohjan eristeenä on sahanpurua.

Kyllähän ääntä voi yrittää eristää monenlaisin keinoin. Ääni muodostaa tietynlaisen paineaallon, joka saa rakenteet värähtelemään tietyllä taajuudella (äänen korkeudesta riippuen). Matalat äänet saavat aikaan suuremman resonanssin. Talon rakenteet toimivat siis tietynlaisena värähtelyn johtimena.

Jos esim. lattiarakenne ja kantavat seinät ovat betonia, ei katon eristäminen tuo helpotusta asiaan, jos lattiaa paukutetaan, kun ääni johtuu seinää pitkin alakertaan. Jos eristät seinät, on oma lattiasi vielä kosketuksissa seinien kanssa ja johtaa äänen sitä kautta korviisi. Taloon muodostuu ns. "runkoääni", joka kuuluu läpi talon. Betoni kyllä on massiivisena aineena hyvä ääneneriste, kunhan sitä on riittävän paksusti.

Hirsitalossa tuo ongelma ei liene niin paha, kun jokaisen hirren välissä on huopakaista, ja hirret kosketuksissa toisiinsa vain ohuiden tappien välityksellä (näin ainakin teoriassa pitäisi olla). Ääni ei johdu niin hyvin pienistä kosketuspinnoista kuin suurista.

Tähän perustuu mm. Gyprocin Akustoranka, jolla voisi ylhäältä katon läpi johtuvia ääniä yrittää eristää. Se kiinnitetään kattoon ja seinäänkin hyvin pienistä "kynsistä" ja Gyproc-levyt kiinitetään varsinaiseen rankaan. Näin saadaan suuri osa katon välityksellä johtuvista äänistä pois. Se, tuoko toimenpide hinta/laatu-suhteessa tyydyttävän tuloksen on eri asia.

Ääniongelma vaatii aina laajemman selvittelyn rakenteista ja äänen kulkeutumisreiteistä. Se on erikoisosaamista, jonka hallitsijoita tästä maasta ei liikoja löydy.

Lisää aiheesta:

Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvonOdotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijataLiikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?Mies, pissattaako jatkuvasti? Tästä voi olla kyseVäärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaaHelppo vaihtoehto kreikkalaiselle salaatille – Tiina ylistää: "Täydellisen raikas"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • 12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata

  • 09:32
    Autot

    Liikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?

  • 06:44
    Miehet

    Mies, pissattaako jatkuvasti? Tästä voi olla kyse

  • Eilen20:48
    Italia

    Väärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaa