Henin-Hardenne palasi tenniskentille voitokkaasti

Justine Henin-Hardenne, Photo: Al Bello
Justine Henin-Hardenne, Photo: Al BelloGetty
Julkaistu 26.03.2005 11:42(Päivitetty 26.03.2005 11:48)

Entinen tenniksen naisten maailmanlistan ykköspelaaja Justine Henin-Hardenne teki onnistuneen paluun kilpakentille perjantaina. Belgialainen Henin-Hardenne kukisti Miamissa WTA-turnauksen ensimmäisessä ottelussaan toisella kierroksella Yhdysvaltain Abigail Spearsin erin 6-4, 6-3.

22-vuotias Henin-Hardenne oli ollut erilaisten vammojen vuoksi poissa kilpatenniksestä lähes seitsemän kuukautta, viime kesän Yhdysvaltain avoimesta mestaruusturnauksesta lähtien.

- Olin aika hermostunut, mutta se on kai normaalia. Vaikka kaikki ei sujunutkaan täydellisesti (...) nautin tenniksestä. Tiedän, että minun pitää olla kärsivällinen, Henin-Hardenne selvitti tunnelmiaan Spears-ottelun jälkeen.

- Kaikki tulee aikanaan kilpailujen ja useiden pelattujen otteluiden kautta. Tuntuu oikein hyvältä, vaikka alussa onkin vaikeaa löytää rytmiä. Se tosiasia, että olen taas takaisin kilpakentillä, on suurenmoista, viimeisen vuoden ajan erilaisista vaivoista kärsinyt Henin-Hardenne jatkoi.

(MTV3-Reuters)

Lue myös:
Tennis: Nieminen putosi jatkosta Miamissa