Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinkiin Pietarista tulleessa rahtilaivassa korona lähes joka toisella miehistön jäsenellä

Julkaistu 03.05.2021 13:31
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Pietarista Vuosaaren satamaan vappuaattoon saapuneella Valencia Express -rahtilaivalla on 11 koronavirustartunnan saanutta miehistön jäsentä, Helsingin kaupunki tiedottaa.

Yksi miehistön jäsen on Helsingissä sairaalahoidossa. Kaikille miehistön jäsenille tehtiin koronatesti sunnuntaina 2.5.

– Ensivaiheessa varmistimme sairastuneiden voinnin. Tämän jälkeen asetimme sairastuneet eristykseen ja altistuneet karanteeniin laivalle. Eristys ja karanteeni pystytään toteuttamaan laivalla, koska kaikilla miehistön jäsenillä on oma hytti, Helsingin kaupungin epidemiologisen toiminnan ylilääkäri Sanna Isosomppi kertoo.

Yksi rahtilaivan miehistön jäsenistä sairastui Pietarissa. Kaikille miehistön jäsenille tehtiin Pietarissa koronatesti. Sairastuneen lisäksi neljällä miehistön jäsenellä todettiin tuolloin koronavirustartunta.

Laivan saapumisesta oli tehty ohjeiden mukaisesti meriterveysilmoitus ennen satamaan saapumista. Helsingin epidemiologisella toiminnalla oli tieto laivan saapumisesta ja siitä, että laivalla on koronavirustartunnan saaneita. Laivalla on 24 miehistön jäsentä.

Lisää aiheesta:

Helsinkiin vappuna saapuneella rahtilaivalla koronatartuntoja – miehistön joukossa epäillään olevan viruksen intialaisvarianttia
Loviisan Sanomat: Rahtilaiva määrätty koronakaranteeniin Loviisan satamassa, yksi ulkopuolinen altistunut
Koronalaiva jatkoi matkaansa Suomesta Saksaan
Suomeen saapuneen koronalaivan miehistöstä yli puolella on koronatartunta – laivalta hoitoon viedyn kunto on vakaa: "Laiva on jo lähtenyt Uudestakaupungista"
Norjalainen koronalaiva Uudessakaupungissa: Rahdin purkutoimissa laivaan astuu vain yksi suojattu henkilö
Koronalaiva saapunut Uuteenkaupunkiin – norjalaisen rahtialuksen miehistössä todettu 14 tartuntaa, yksi kuljetettu satamasta lääkäriin
KoronavirusVeneet ja laivatPietariHelsinkiTeollisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella