Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Helsingistä pääsee tunnelia pitkin ainakin Ivaloon", turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäillyt väittivät videoillaan

Tänään perjantaina vangittu, turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäilty kolmikko kertoi sosiaalisessa mediassa seuraajilleen, että maailmassa käydään huippusalaista, maanalaista "tunnelisotaa", jota käyvät tahot ovat myös salaisia. Keskusrikospoliisin (KRP) mukaan kolmikon epäillään sosiaalisessa mediassa julkaisseen tai keränneen salassa pidettäväksi luokiteltavia tietoja. Kuvituskuva.
Tänään perjantaina vangittu, turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäilty kolmikko kertoi sosiaalisessa mediassa seuraajilleen, että maailmassa käydään huippusalaista, maanalaista "tunnelisotaa", jota käyvät tahot ovat myös salaisia. Keskusrikospoliisin (KRP) mukaan kolmikon epäillään sosiaalisessa mediassa julkaisseen tai keränneen salassa pidettäväksi luokiteltavia tietoja. Kuvituskuva.Stt / Lehtikuva
Julkaistu 14.04.2023 21:20

MTV UUTISET – STT

Salaliittoteorioihin perehtynyt tutkijatohtori Niko Pyrhönen uskoo kansendustajaehdokkaista koostuvalla kolmen hengen ryhmällä olleen verkossa vain joitain satoja seuraajia.

Tänään perjantaina vangittu, turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäilty kolmikko kertoi sosiaalisessa mediassa seuraajilleen, että maailmassa käydään huippusalaista, maanalaista "tunnelisotaa", jota käyvät tahot ovat myös salaisia. Kolmikko piti tehtävänään selvittää, mitä tapahtuu.

Salaliittoteorioihin erikoistunut tutkijatohtori Niko Pyrhönen kertoi tänään perjantaina STT:lle uskovansa, että kolmikko sai inspiraatiota joistain Yhdysvalloissa leviävistä salaliittoteorioista. Kyse oli hänen mukaansa kuitenkin "poikkeuksellisen omaperäisestä" tarinasta.

Jossakin Mikko Antero Vapa, 45, Marko Heikki Vapa, 45, ja Anne Maria Oikarinen, 37, ilmeisesti kuitenkin paljastivat jotain arkaluontoista, koska se johti heidän vangitsemiseensa.

– Käsittääkseni he puhuvat myös sellaisista tunneleista, jotka ovat oikeasti olemassa ja liittyvät joko Suomen huoltovarmuussuunnitelmiin tai väestönsuojeluun. En tiedä, ovatko he voineet vahingossakin paljastaa jotain sellaista, mikä on luokiteltu salaiseksi, vai tahallaan, Pyrhönen mietti.

– Olen katsonut heidän videoitaan, ja niiden perusteella he ovat olleet eri paikoissa, mutta en osaa arvioida, kuinka laajasti he ovat Suomea kierrelleet. Voi olla, että he ovat saaneet yleisöltään vinkkejä siitä, minne kannattaa mennä katsomaan.

Lue myös: Eduskuntavaaliehdokkaat tehtailivat nettivideoita salaisista tunnelisodista – vangittiin epäiltyinä turvallisuussalaisuuden paljastamisesta

"Kaikki tunnelit johtavat maailman parlamenttitaloihin"

Eräällä Youtube-videollaan he esimerkiksi sanoivat nähneensä omin silmin Pohjois-Suomessa yhden "tunnelin, jonka sisäänkäyntiä reserviläiset valvoivat".

– Helsingistä pääsee tunnelia pitkin ainakin Ivaloon, (ja) kaikki tunnelit johtavat maailman parlamenttitaloihin, he väittävät.

Pyrhönen uskoo ryhmän olleen pienen piirin toimijoita, joilla oli joitain satoja seuraajia. Jotkut saattoivat tosin katsella videoita hupimielessä.

Lue myös: Turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäillyt jakoivat verkossa salaliittoteorioita – kaksi ehdolla vaaleissa Kristallipuolueessa, yksi VKK:ssa

Salaliittoteoriat elävät, ja niitä kehitellään koko ajan, eli ne muuttuvat, Pyrhönen kertoi.

– Voidaan esimerkiksi ilmoittaa, että jonain tiettynä päivänä tapahtuu jotakin merkittävää, ja sitten kun se ei tapahdukaan, sille keksitään selitys. He ottavat sisältöä myös uutissyklistä ja pyrkivät koko ajan osoittamaan, että uutisissa puhutut asiatkin olisivat kytköksissä heidän teorioihinsa.

Lue myös: Kolmea epäillään turvallisuussalaisuuden paljastamisesta – KRP: "Omiaan aiheuttamaan vakavaa haittaa Suomen turvallisuudelle"

Lisää aiheesta:

Heikki Kulju on nähnyt ufon neljä kertaa ja se on vasta alkua – joka neljäs suomalainen uskoo vierailuihin ulkoavaruudestaMinisteri: Suomessa oltu sinisilmäisiä – "Olemme kertoneet kaiken"Eduskuntavaaliehdokkaat tehtailivat nettivideoita salaisista tunnelisodista – vangittiin epäiltyinä turvallisuussalaisuuden paljastamisesta Bellingcat selvitti venäläisryhmän, joka reititti tuhoisia ohjuksia Ukrainaan – yksi iskuja ohjailleista chattaili samalla prostituoidun kanssaNäin toimii nykyvakoilu – ihmisiä seurataan videopalveluiden ja taksisovellusten kautta, Kiina rakentaa valtavaa "varjo-Facebookia"50 ihmistä kokoontui Kemiönsaaressa salaperäiseen festivaaliin – maailmalla leviävä QAnon-ilmiö on nyt Suomessa: Pitävät Trumpia messiaanisena pelastajana
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • 19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"