Helsinki on kitkarenkaiden vahva kannattaja. Kaupunki listasi tällä viikolla useita syitä, miksi nastarenkaat kannattaa vaihtaa kitkoihin.
Helsingin kaupungin tavoitteena on lisätä kitkarenkailla ajavien autojen määrää merkittävästi. Tarkoituksena on kasvattaa kitkarenkaiden osuus Helsingin kaupunkiliikenteessä nykyisestä vajaasta 30 prosentista 70 prosenttiin seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Sen lisäksi, että kaupunki kampanjoi vahvasti kitkarenkaiden puolesta, on se ottanut käyttöön myös kovempia otteita. Nastarenkailla ajaminen on jo kielletty Lönnrotinkadulla tämän ja kahden seuraavan talven ajan.
Teiden kunnon sekä katupölyn lisäksi kaupunki kertoo kantavansa huolta metelistä, sillä tieliikenne on Helsingissä suurin ympäristömelun lähde.
Lue myös: Ovatko kitkoilla ajavat parempia kuljettajia? Nastarengaskuskit aiheuttivat 94 prosenttia talvikelien kuolonkolareista
Helsingin kaupunkiympäristö listasi Facebookissa julkaisemassaan kirjoituksessa yhdeksän syytä valita nastarenkaiden sijaan kitkat.