Mika Häkkinen starttaa seitsemännestä lähtöruudusta sunnuntaina vakioautojen DTM-kauden avauskilpailuun Saksan Hockenheimissa. Paalupaikalle ajoi Kanadan Bruno Spengler, jonka ajasta Häkkinen jäi 0,405 sekuntia.
- Haimme pitkään erilaisia säätöjä, mutta auto oli tänään hieman liian yliohjaava. Seitsemäs ruutu ei ole kuitenkaan huono, kisa on pitkä ja varikkokäynneillä on varmaankin iso merkitys, Häkkinen sanoi.
Sekä Häkkinen että Spengler ajavat Mercedes-tallissa. Eturivistä Spenglerin viereltä kisaan lähtee saksalainen Audi-kuljettaja Martin Tomczyk.
Häkkisen edelle lähtöruudukkoon ehti Mercedes-kuljettajista myös skotti Paul di Resta. Di Restan yltäminen kolmanneksi oli yllätys, sillä hän ajaa DTM-tulokaskauttaan ja vuoden 2005 ajokilla, kun taas Häkkisen ja Spenglerin alla ovat tämän vuoden mallit.
DTM-sarja, Hockenheim, aika-ajot:
1. Bruno Spengler Kanada, Mercedes 1.34,369
2. Martin Tomczyk Saksa, Audi +0,077 sekuntia
3. Paul di Resta Skotlanti, Mercedes +0,080
4. Mattias Ekström Ruotsi, Audi +0,232
5. Tom Kristensen Tanska, Audi +0,312
6. Timo Scheider Saksa, Audi +0,317
7. Mika Häkkinen Suomi, Mercedes +0,405
Kilpailu ajetaan sunnuntaina.
(MTV3-STT)
