FIA vahvisti McLarenin valituksen

Kuva: EPA/ROLAND WEIHRAUCH
Kuva: EPA/ROLAND WEIHRAUCH
Julkaistu 23.10.2007 20:58(Päivitetty 23.10.2007 21:25)

Kansainvälinen autoliitto FIA vahvisti tiistaina saaneensa vetoomustuomioistuimeensa McLaren-tallin valituksen koskien Brasilian GP:n tapahtumia.

Valitus koskee BMW- ja Williams-autojen bensanäytteiden lämpötiloja, jotka osoittautuivat Brasilian GP:n yhteydessä muutamaa astetta liian alhaisiksi. Brasilian kisatuomaristo ei nähnyt tapauksessa aihetta rangaistuksille.

Virallisesti valituksen jättivät FIA:n jäsenistöön kuuluvat Britannian autoliitot MSA ja RAC. Jos BMW- ja Williams-tallien kuljettajat hylättäisiin, McLarenin Lewis Hamilton nousisi neljänneksi ja veisi maailmanmestaruuden Kimi Räikköseltä.

FIA ei vahvistanut valituksen käsittelyn päivämäärää, mutta saksalaislehti Bildin saamien tietojen mukaan asia olisi esillä vetoomustuomioistuimessa 10. marraskuuta.

(MTV3)

Lue myös:

Norbert Haug: McLarenin valitus eduksi kaikille talleille

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia 2007