EU-raportti: Kannabis tupakkaa ja alkoholia turvallisempaa
Kannabis on käyttäjälleen turvallisempaa kuin tupakka tai alkoholi, kertoo laaja EU-katsaus. Tiedot perustuvat Euroopan huumausaineiden ja niiden väärinkäytöksen seurantakeskuksen julkaisemaan 700-sivuisen, 3-osaiseen raporttiin.
Suurin osa kannabiksen käyttäjistä lopettaa sen polttamisen hieman alle tai yli 30-vuotiaana, eivätkä he kärsi minkäänlaisista kielteisistä vaikutuksista lopettamisen jälkeen.
- Kaikki tekemämme vertailut osoittavat, että kannabis on käyttäjälleen monilla mittareilla mitattuna muita aineita turvallisempaa, kertoo raportin kirjoittamiseen osallistunut tutkija Robin Room.
Room tutustui raporttia varten useisiin laillisten ja laittomien päihteiden terveysvaikutuksia käsittelevään tutkimukseen, joissa selvitettiin päihteiden vaarallisuutta tai niiden haittavaikutuksia sekä niiden aiheuttaman päihtymyksen ja riippuvuuden astetta.
Roomin mukaan tutkimusten perusteella voidaan todeta seuraavaa:
- Huumeen vaarallisuus: Vaarallisimpia ovat ekstaasi ja kokaiini, joita seuraavat alkoholi ja heroiini. Vähiten vaarallinen huume on kannabis.
- Päihtymyksen aste: Vahvimman päihtymyksen aiheuttaa alkoholi. Seuraavina tulevat heroiini ja kokaiini, kannabis on listassa neljäntenä.
- Riippuvuus: Pahinta riippuvuutta aiheuttaa tupakka, seuraavina tulevat heroiini, kokaiini ja alkoholi. Kannabis on tutkimusten mukaan vähiten riippuvuutta aiheuttava päihde.
Stakesin päihdetutkija Kristoffer Tigerstedt pitää raportin päätelmiä luotettavina. Hänen mukaansa ne ovat linjassa muiden tutkimusten kanssa.
Tigerstedt muistuttaa kuitenkin kannabiksen sosiaalisista riskeistä. Hänen mukaansa monet näistä johtuvat siitä, että kannabis on suuressa osassa maita laiton, toisin kuin alkoholi ja tupakka.
- Se merkitsee sitä, että kannabista käytetään yhteyksissä, jotka ovat usein yhteiskunnan marginaalissa. Ja silloin tietysti tulee mieleen, että kannabista käytetään myös muiden huumeitten yhteydessä.
Kannabiksen käyttö on yleistä
Kannabis on hyvin yleinen päihdeaine, sitä on kokeillut arviolta joka viides eurooppalainen aikuinen. Kuluneen kuukauden aikana sitä on käyttänyt yli 13 miljoonaa eurooppalaista.
Maailmassa tuotetaan käyttöön lähes 50 000 tonnia kannabisruohoa tai -hartsia joka vuosi.
(MTV3)
Uusimmat
-
13:00
Menivätkö vaihteet sekaisin? Kaksi kuoli autovalmistajan pääkonttorilla tapahtuneessa karmeassa onnettomuudessa
-
12:44
Yleisurheilun olympiamitalisti jättimäiseen dopingpannaan – 10 vuoden kilpailukielto ei riittänyt
-
12:38
G7-maiden johtajat: "Sattumanvaraiset iskut viattomia siviilejä kohtaan on sotarikos" – MTV seuraa sotaa
-
12:29
Nyt puhuu Weekend-festivaalin promoottori erikoisesta lipputarjouksesta – kertoo myös Post Malonen tekniikkaongelmasta: "Päätimme yhteisymmärryksessä, ettei keikka tule onnistumaan"
-
12:28
Lihaskimppu siirtyy Kärppiin – kova nimilista saa jatkoa Pittsburghin hyökkääjällä
-
12:26
Sauli Niinistö piti tiedotustilaisuuden Madridissa ennen Turkin Erdoganin tapaamista – presidentti ei ole optimisti tai pessimisti keskusteluiden suhteen
-
12:17
MTV Urheilun tiedot: Teemu Pukki haluaa lähteä Norwichista – agentti myöntää tilanteen: "Koko ajan käydään neuvotteluja"
-
12:15
Britney Spears katosi Instagramista – palasi takaisin ja paljasti syyn
-
12:13
Yli satavuotias keskitysleirin vartija sai vankeustuomion Saksassa
-
12:10
Toivottavasti et unohtanut näitä asioita kuumaan autoosi – "Ei ihan mikään mun lempituoksu"
-
12:02
Putinia vastustanut oppositiopoliitikko pidätettiin Moskovassa
-
11:51
Asiantuntija ihmettelee Ruotsin toiveikkuutta Turkki-neuvotteluissa: "Tietävätkö he jotain, mitä me muut emme?"
-
11:45
Näin abortti jakaa mielipiteitä myös Suomessa
-
11:35
Kulosaaren lapsisieppauksesta epäilty oikeudessa: Syytetään rakennusliikkeen huijaamisesta ja yli 60 000 euron sijoituspetoksesta
-
11:31
Auts! Colorado-tähti pelasi NHL-finaalin loukkaantuneena – julkaisi karun kuvan jalastaan
-
11:30
Tulli: Suomeen salakuljetettu turkiseläimille rehua, joka on voinut olla saastunut koronaviruksella
-
10:59
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
10:55
Asuntolainojen myöntämiseen tiukennuksia – millaiseen asuntoon palkkasi riittäisi tulevaisuudessa?
-
10:48
Suomen kiekkolegenda yllättyi herätessään – illalla oli uutisoitu Hall of Fameen nimeämisestä: "Paljon viestejä puhelimessa"
-
10:44
Älä tee näin, kun kohtaat pyöräilijän maantiellä – "Autosta ei välttämättä hoksaa"
-
Lataa lisää