Jokerihyökkääjä Esa Tikkasen, 35, nauru ei kanna kauas torstai-iltana. Silti Tikkasen on turha odottaa olevan allapäin. Kokenut jääkiekkoilija tietää, mitä tappion jälkeen täytyy tehdä: pitää pelata niin hyvin, että kesäloman alkaminen väistyy.
- Pahemmastakin paikasta on noustu, Tikkanen muistuttaa.
Jokerien 0-2-tappioasema finaalisarjassa ei viisinkertaisen NHL-mestarin mielestä ole kovin kauhea paikka. Itseasiassa Tikkanen ei säiky tilannetta lainkaan, vaikka TPS voisi varmistaa mestaruuden jo perjantaina onnistumalla Turussa.
- Kerran olimme sarjassa jo kolme ottelua tappiolla. Silti nousimme voittoon ja mestaruuteen, Tikkanen muistaa 1980-luvun lopun Edmonton Oilersin historiaa, kärsijänä oli Winnipeg Jets.
Tikkanen pursui itseluottamusta toisen TPS-tappion jälkeen - perusteet eivät jääneet puhumatta.
- Meillä on niin hyvä jengi - taitavia pelaajia. Nyt tarvitsee vain luottaa kavereihin, kyllä tämä tästä hoituu, Tikkanen suitsutti.
Helsingin pelissä Tikkanen teki Jokereiden ainokaisen maalin. Jatkossa osumia voi hyvinkin tulla enemmän.
- Tämä, siis kevät, on minun aikaa. Tässä vaiheessa kautta olen yleensäkin parhaimmillani, Tikkanen vakuutti. (STT)
