Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Erikoinen episodi Esplanadilla: Naisautoilija osui jalankulkijaan suojatiellä – nousi sen jälkeen vielä autosta ja pieksi miehelle pysyvän silmävamman

Kuvituskuva tapahtumapaikan lähistöllä sijaitsevasta Esplanadin puistosta.
Kuvituskuva tapahtumapaikan lähistöllä sijaitsevasta Esplanadin puistosta.All Over Press
Julkaistu 27.06.2018 06:01
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Käräjäoikeus tuomitsi aggressiivisesti Helsingin Esplanadilla käyttäytyneen autoilijan vastikään ehdolliseen vankeuteen. Nainen osui uudenvuoden aikaan jalankulkijaan suojatiellä ja nousi autostaan pahoinpitelemään miestä vielä sen jälkeen. Kaksikko ei tuntenut entuudestaan.

Uhriksi joutunut mies kertoi olleensa viettämässä uudenvuodenpäivän iltaa yhdessä avopuolisonsa kanssa, kun hän oli joutunut Helsingin keskustassa suojatiellä auton töytäisemäksi.

Hän kertoi kimpaantuneensa ja huutaneensa kuljettajalle, ettei tämä voi ajaa suojatiellä olevien ihmisten päälle. Tämän jälkeen autosta oli noussut naisia, jotka olivat huutaneet miehelle vieraalla kielellä.

Auton kuljettaja puolestaan tuli ja löi miestä kasvoille. Nainen jakoi iskuja vielä, kun mies oli kaatunut maahan.

Väkivalta päättyi, kun paikalle rientänyt ulkopuolinen nosti naisen uhrin päältä. Tämän jälkeen lyöjä sekä kyydissä olleet naiset poistuivat paikalta autolla.  

Mies sai tilanteessa muun muassa pysyvän vamman silmäänsä.

Oikeus ei uskonut naisen tarinaa

Nainen kiisti pahoinpitelyn oikeudessa. Hänen mukaansa syyllinen väkivaltaan oli mies, joka oli väitetysti repinyt hänen takkiaan niin, että se oli revennyt. Lisäksi mies oli naisen mukaan hyökännyt hänen äitiään ja siskoaan kohti ja lyönyt äitiä nyrkillä.

Oikeudessa kuullun siskon mukana mies oli hypännyt auton konepellille ja hyökännyt naisten kimppuun sen jälkeen. Siskon mukaan hän oli huutanut apua ja yrittänyt saada poliiseja paikalle. Naiset eivät kuitenkaan olleet hänen mukaansa voineet jäädä odottamaan poliisin saapumista, sillä ”paikalla oli paljon miehen kavereita” ja koska äiti oli voinut huonosti.

Oikeus piti miehen kertomusta uskottavampana. Sitä puolsivat muun muassa miehen saamat vammat sekä se, että hän oli jäänyt tapahtumapaikalle selvittämään asiaa poliisin kanssa, toisin kuin naisjoukko. Kertomuksen tukena oli myös miehen avopuolison todistus.

Vuonna 1987 syntynyt nainen tuomittiin pahoinpitelystä 7 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Lisäksi hän joutuu maksamaan miehelle muhkeat yli 18 000 euron korvaukset pahoinpitelyn seuraamuksista sekä oikeudenkäyntikuluista.

Välikohtaus sattui jo vuonna 2016, mutta tuli vireille Helsingin käräjäoikeuteen vasta viime vuodenvaihteessa. 

Oikeus antoi ratkaisunsa reilut kaksi viikkoa sitten. Tuomio on lainvoimainen, eli siihen ei ole yritetty hakea muutosta hovioikeudelta.

Lisää aiheesta:

Nainen vammautui pysyvästi, kun hänet hakattiin baarin edessä Helsingissä – tuntematon mies löi "niin paljon kuin lähtee" Taksikuski Kari Pajunen kuristettiin tajuttomaksi kesken työvuoron Vantaalla – hyökkääjälle tuomioMies suuttui koiranhoitoon liittyneestä kommentista – hakkasi naisen niin, ettei hän pysty enää hymyilemään79-vuotias nainen sai aivovamman, kun "kypäräpäinen mies" kävi kimppuun kesken koiralenkin Porissa – taustalla kauna chihuahuan ulkoilutuksestaIsäpuoli yritti kuristaa alakouluikäisen pojan hengiltä Espoossa ja vetosi hätävarjeluun – lapsi oli puolustanut äitiään, kun mies retuutti tätä hiuksistaNainen houkuteltiin autoon ja raiskattiin törkeästi Vantaalla – poliisi ratkaisi vuosikausia selvittämättömänä olleen rikoksen DNA:n avulla
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:10
    Poliisi

    Poliisi epäilee kahta ihmistä virkarikoksista valtion koulukodeissa

  • 15:01
    Vantaa

    Poliisilla iso operaatio Vantaalla – kestänyt tunteja

  • 14:38
    Helsinki

    Nainen putosi asuntonsa parvekkeelta Hietalahdessa ja kuoli – poliisilla on epäilty

  • 13:20
    Valkeakosken surma

    Vendin, 15, raiskauksesta ja murhasta tuomittu hakee valituslupaa ja vaatii vyötään takaisin

  • 11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla