Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Entinen kilpakumppani ja nykyinen Norjan maajoukkuepomo muisteli edesmennyttä idoliaan Matti Nykästä: "Hän oli mäkihypyn vastaus Lionel Messille"

Matti Nykänen menehtyi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.
Matti Nykänen menehtyi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.imago/Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 04.02.2019 11:16
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Mäkihyppylegenda Matti Nykänen menehtyi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä. Entinen kilpakumppani ja nykyinen Norjan mäkihyppymaajoukkueen johtaja Clas Brede Bråthen muisteli norjalaismedia VG:lle edesmennyttä idoliaan.

Bråthen ja Nykänen hyppäsivät mäkihypyn maailmancupissa vuosina 1986-1991. Norjalainen oli järkyttynyt lapsuuden sankarinsa poismenosta. 

– Se oli minulle shokki, kun yksi lapsuuden sankareistasi lähtee pois, ei sitä voi olla huomioimatta, Bråthen sanoo.

Hän kuvailee päivää raskaaksi koko mäkihyppyväelle. Nykänen oli Bråthelle suuri idoli tämän omina hyppyvuosinaan.

– Hän asetti uudet standarit lajillemme. Hän oli mäkihypyn vastaus Lionel Messille ja Diego Maradonalle. Yksikään Matin hyppäämistä katsonut ei jäänyt vaille innostusta, Bråthen toteaa.

Kaksikko nähtiin kertaalleen samanaikaisesti palkintokorokkeella. Tämä tapahtui  vuonna 1988 Sapporossa. 

– Se oli minulle epätodellinen hetki. Hänelle se oli pelkkä olankohautus, mutta minulle se oli ehkä urani suurin hetki, Bråthen kertoo.

Kertaalleen MM-kultaa urallaan juhlinut Bråthen sanoo Nykäsen olleen ainutlaatuinen urheilija, ja hän uskoo Suomen urheilun saavutusten olleen merkittävän paljon heikompaa ilman Nykästä.

Lisää aiheesta:

Matti Nykästä esikuvanaan pitänyt Risto Jussilainen muistelee legendaarista mäkikotkaa – "Hän viitoitti tietä nuoremmille"
Leijonat-legenda Teppo Numminen seurasi uransa ensimmäisissä olympialaisissa Matti Nykäsen ylivoimaa – ”Hän ansaitsi kaiken menestyksen”
Matti Nykänen teki suuren vaikutuksen moninkertaiseen arvokisamitalistiin – ”Kiitos, kun annoit minulle motivaatiota jatkaa”
Suomalainen, joka hyppäsi ”pidemmälle ja kauniimmin kuin kukaan muu” – näin urheilumaailma muisteli Matti Nykästä: "Yksi lajin suurimmista rocktähdistä"
Juha Mieto muistelee Matti Nykästä liikuttuneena – "Hänellä ei ollut mielenrauhaa pätkääkään"
Matti Nykäsen kuolema on kohahduttanut myös ulkomailla, nousi pääuutiseksi – "Suomalainen legenda on kuollut"
MäkihyppyMatti NykänenKuolleetHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • ti13:37
    Milano-Cortina 2026

    Täyskäännös! Venäläiset mukaan talviolympialaisiin, linjaa CAS

  • ti11:23
    Maastohiihto

    Iivo Niskasesta merkittävä tieto

  • 30.11.17:36
    Hiihtolajit

    Rukan mäkikisasta taas floppi – Hiihtoliitto puolustaa ratkaisua

  • 30.11.10:02
    Hiihtolajit

    Rukalla kisaperuutus heti aamutuimaan

  • 29.11.18:20
    Hiihtolajit

    Niko Kytösaholta erinomainen suoritus Rukan mäkikisassa