Tampereen tennisturnaus päättyi sunnuntaina Hollannin 20-vuotiaan Thiemo De Bakkerin juhliin. De Bakker voitti finaalissa Australian Peter Luczakin 6-4, 7-6 (9-7).
Voitto oli hollantilaiselle ensimmäinen ATP-haastajaturnauksissa. Finaalissa De Bakkerin vahvoihin aseisiin kuuluivat etenkin pysäytyslyönnit ja vahva puolustuspeli.
Suomalaisväriä Tampereen voittajiin saatiin naisten ITF-turnauksen nelinpelissä, kun Emma Laine voitti ruotsalaisparinsa Sandra Roman kanssa finaalissa Italian Vivienne Vierinin ja Ranskan Alize Limin 6-4, 6-3.
- Voittaminen on aina hyvä juttu. Hyvin menneet nelinpelit ovat auttaneet ja olleet yksi asia, joka on saanut minut jatkamaan, vaikken kaksinpeliä jaksaisikaan pelata, totesi Laine.
23-vuotiaan Laineen uraa on haitannut viime vuosina mystinen virussairaus, jonka jäljiltä hän on vasta tekemässä paluuta. Hän oli parhaillaan kaksinpelin maailmanlistalla sijalla 50.
(MTV3-STT)
