Jari-Matti Latvala jatkaa vahvaa ajoaan Jordanian MM-rallin kärkitaistossa. Avauspäivän puolivälissä Latvala on kisassa toisella sijalla. MTV3 seuraa kilpailun etenemistä.
Latvala on neljän erikoiskokeen jälkeen toisena 13,8 sekunnin päässä kisaa johtavasta Espanjan Daniel Sordosta. Sordon tavoin Citroenilla ajava Ranskan Sebastien Loeb on noussut kolmanneksi 0,7 sekunnin päähän Latvalasta.
MM-pistekärkenä Loeb on joutunut ensimmäisenä auraamaan Jordanian sorateitä. Lisäksi hän valitteli aamulla autonsa huonoa hallittavuutta.
Sordon perässä käydään tiukkaa taistoa muista kärkisijoituksista, sillä Norjan Petter Solberg on kisassa neljäntenä 0,6 sekunnin päässä Loebista. Tässä vaiheessa kisaa viidenneksi pudonnut Mikko Hirvonen on myös iskuetäisyydellä 1,6 sekuntia Solbergia ja 16,7 sekuntia kärkeä perässä.
Hirvosen kilpailua on hieman haitannut toisella erikoiskokeella tapahtunut lievä ulosajo. Hän pääsi kuitenkin nopeasti jatkamaan kilpailua, mutta auton jousitus kärsi hieman rytäkässä. Hirvosen onneksi neljännen erikoiskokeen jälkeen on vuorossa huoltotauko.
- Ajauduimme ulos tieltä, ja ylitimme muutaman kiven tienvarressa. Jotenkin matka kuitenkin jatkui ja pääsimme takaisin tielle. Auto ei tunnu sataprosenttiselta, takajousitus on kärsinyt vahinkoa. Olemme kuitenkin onnekkaita ollessamme vielä mukana, Hirvonen kertoi.
Suzuki-kuski Toni Gardemeister joutui keskeyttämään kilpailun kolmannella erikoiskokeella. Gardemeisterin tallikaveri Ruotsin Per-Gunnar Andersson joutui keskeyttämään jo avaustaipaleella jumiuduttuaan hiekkaan ulosajon jälkeen.
