Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eeva Lehtimäen kommentti: Raivaussahariihi pakettiin – lähes kaikki ovat tyytymättömiä, yksi ryhmä muita enemmän

Yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki: "Veropiiska oli käytössä".
Yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki: "Veropiiska oli käytössä".ROB ORTHEN
Julkaistu 16.04.2024 20:04
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

@EevaLehtimaki

Hallituksen raivaussahariihen jälkeen lähes kaikki ovat tyytymättömiä. Hallitus saa varautua erityisesti eläkeläisten raivoon, kirjoittaa MTV uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki 

Laarin pohjat, täikampa ja veropiiska olivat käytössä, kun hallitus kasasi kahden päivän aikana sovun peräti kolmen miljardin sopeutuksista. Pakettia oli tosin pohjustettu jo kaksi kuukautta Matias Marttisen (kok.) vetämän ryhmän johdolla eli suurimmat riidat oli putsattu pois pöydältä ennen Smolnan neuvotteluja. 

Suoritus on hirmuinen, kun muistetaan, miten pitkään hallitus joutui lähes hajoamisen partaalla vääntämään kuuden miljardin sopeutuspakettia Säätytalolla viime kesänä.

Talouden pohja petti odotettua nopeammin. Taantuma, verotulojen romahdus sekä hyvinvointialueiden rahantarve pakottivat hallituksen vyön entistä kireämmälle jo ennen hallituskauden puoliväliriihtä.

Velkakuorma oli viemässä Suomea EU:n tarkkailuluokalle. 

Vanha poliittinen viisaus on, että kovat päätökset kannattaa tehdä ennemmin kuin myöhemmin. Ensi vuonna tulevat kuntavaalit olisivat voineet hajottaa hallituspuolueita tätä kevättä enemmän. Nyt myrkky oli helpompi niellä. 

Oliko lopputuloksessa yllätyksiä?

Yllätyksenä voi pitää sitä, että veronkorotusten osuus oli karkeasti ottaen puolet koko potista eli enemmän kuin ennen riihtä oli arvioitu. 

Ison osan tästä hoitaa korkeimman arvonlisäveroprosentin nosto 1,5 prosenttiyksiköllä 25,5 prosenttiin. 

Tämä vähentää suomalaisten ostovoimaa, kun monet tuotteet ja palvelut kallistuvat. Arvonlisäverotuksen kiristyminen on myrkkyä myös monelle palvelualan yrittäjälle.

Jos arvata saa, oppositio ottaa kaiken irti alv-korotuksen vaikutuksesta bensan hintaan. Edukas bensa on ollut perussuomalaisten keskeisiä vaalilupauksia. Nyt myös bensa kallistuu. 

Kyselytunnilla tavataan!

Pellervon taloustutkimus PTT vetosi hallitukseen, että talouskasvun kannalta olisi parempi, että veronkorotus tulisi voimaan vasta ensi vuoden alusta, ei jo tänä vuonna kuten hallitus on suunnitellut.

Ei yhteiset talkoot 

Hallituksen mantra on ollut, että nyt talkoissa ovat mukana kaikki, myös varakkaimmat. 

Tämä ei tietenkään pidä paikkaansa. 

Tasaverona arvonlisävero kurittaa suhteessa enemmän vähävaraisempia suomalaisia, varsinkin jos pohjalla on jo työttömyyttä ja hallituksen sosiaaliturvan leikkauksia. 

Eläkekeskustelu lähti laukalle 

Eläkekeskustelu kuumeni ennen hallituksen neuvotteluja. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) antoivat kilpaa lausuntoja, että myös eläkeläisten pitää olla mukana talkoissa ja toisaalta mitkä keinot eivät ole leikkauspöydällä.

Pienimmät eläkkeet jäivät hallituksen saksien ulottumattomiin. Verotus kiristyy yli 23 000 euroa vuodessa tienaavien eläkeläisten joukossa. Lisäksi ansiotuloverotusta kiristetään yli 88 200 vuodessa tienaavilta palkansaajilta ja eläkeläisiltä. 

Esimerkiksi 30 000 euron vuosieläkkeessä vaikutus on 100 euroa vuodessa. 

Mutta niin koville kierroksille keskustelu julkisuudessa kiihtyi, että on päivän selvää, että hallitusta on vastassa raivokas eläkeläisten joukko tulevissa toritapahtumissa.

Jäi fiilis, että raivaussaha vieraili myös Pertin ja Sirpan tuvassa, vaikka loppujen lopuksi leikkaukset eivät ole kovin suuria.

Tämäkin osoittaa hallituksen poliittista hullunrohkeutta, koska eläkeläisen pelko on poliittisen viisauden alku. Vaikutusvaltainen äänestäjäjoukko muistaa kyllä.

Yritystuet: Ei leikattavaa

Seuraavina päivinä keskustelu jatkuu tietysti myös hyvinvointialueiden tilanteesta, hoitajamitoituksen keventämisestä, hoitotakuun pidentämisestä sekä sairaalaverkoston supistuksista.

Välikysymystä pukkaa sairaalaverkostosta jo ensi viikolla. 

Mitä jäi sitten raivaussahariihen ulkopuolelle?

Ansiotulojen verotus pääsääntöisesti, yrittämisen verotus, perusopetus sekä turvallisuus ja puolustusmenot.

Myös yksi on ja pysyy, nimittäin yritystuet. 

5:11Riikka Purra: "Saamme julkista taloutta kestävämpään suuntaan"

Näin valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) kommentoi leikkauksia MTV:n haastattelussa.

Lue myös: Oppositio kritisoi hallituksen leikkauksia epäoikeudenmukaisiksi: "Hyväosaiset jatkavat erityissuojeluksessa"

Riikka Purra MTV:lle: Nämä leikkaukset riittävät "ennusteiden valossa"

STM: Jokaisella hyvinvointialueella säilyy keskussairaala, jossa voidaan hoitaa synnytyksiä

Perussuomalaisten bensa-alelle kävi nolosti: "Jatkoa petettyjen vaalilupausten sarjalle"

Opiskelijat raivostuivat hallitukselle: "Ei v**tu taas"

Kuntaliitto: Kehysriihi helpotti kuntien huolta

Suomen yrittäjien Pentikäinen hallitukselle: "Alv:n korotus liian suuri – moni voi joutua laittamaan pillit pussiin"

Lisää aiheesta:

Päätoimittajan kommentti: Maaginen kehysriihi 2025 tullaan muistamaan – mutta mitä tekee Sdp?Pöllöraati kehysriihen tuloksista: "Pyörösaha-Petteri ja raivaussaha-Riikka pistivät heilumaan"Riikka Purra MTV:lle: Nämä leikkaukset riittävät "ennusteiden valossa"Pyrkiikö uuden piirteensä vaalien jälkeen paljastanut Riikka Purra Iiro Viinaseksi? "Kokoomus näyttää olevan hätää kärsimässä"Eeva Lehtimäen kommentti: Saarikon velkavyörytys iski vaalikamppailun uusille kierroksille – edes ministeriö ei osannut ennakoida, miten huonoksi tilanne voi mennäKommentti: Sipilän hallitukselta laastaria sinne tänne, tupakoiva olutharrastaja maksaa laskut
PolitiikkaKommenttiEeva LehtimäkiPetteri OrpoRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin

  • Eilen19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • Eilen18:45
    Tulevaisuus

    Valtiovalta katsoi kristallipalloon: Pahin skenaario uhkaisi Suomen itsenäisyyttä – mahdollisuus myös globaaliin onneen

  • Eilen17:06
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • Eilen17:00
    Eduskunta

    Oppositio hiillosti hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"