Naistenniksen maailman ykköspelaaja Kim Clijsters ilmoitti nettisivustollaan tiistaina menneensä kihloihin poikaystävänsä, kaksinkertaisen grand slam -turnausvoittajan Lleyton Hewittin kanssa.
- Lleyton on yllättänyt minut. Hän kutsui minut illalliselle veneeseen, ja otti yht'äkkiä esiin sormuksen ja korvakorut. En oikein tajunnut mitä tapahtui, mutta olen hyvin iloinen siitä, 20-vuotias belgialainen selvitti tapahtunutta.
- Australiassa kihloihin meneminen tarkoittaa paljon, mutta meillä ei ole mitään selviä suunnitelmia (hääpäivästä). Olen kuitenkin erittäin onnellinen aikaisesta joululahjastani, Clijsters jatkoi.
Australiaa edustava Hewitt, 22, on tällä hetkellä miesten maailmanlistalla sijalla 17. Hän voitti Yhdysvaltain avoimet vuonna 2001 ja Wimbledonin viime vuonna. Clijsters ei ole rankinglistan ykkössijastaan huolimatta voittanut suurturnauksia.
(MTV3-STT)
